Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Aşkın Gözyaşları - Tebrizli Şems

Aşkın Gözyaşları - Tebrizli Şems

Aşkın Gözyaşları - Tebrizli Şems

Yayınevi :

Karatay Akademi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • ISBN: 9786051130293

Yedinci ve en tesirli bıçak darbesi ensesine gelir boynu sağa doğru bükülmüştür. Dervişler yere kapanmasını bekleye dursun. Şems Hz. Peygamberin şu hadisini sesi boğuk mırıldanır: “Allah’a kavuşmayı isteyeni Allah da sever” Dervişlerden birisi sırtına tekmeyi vurur. Yüzüstü taş zemine kapanır, dudağı patlamış, dişleri zemine dökülmüştür Siyah feracesi kanlar içinde bordoya dönmüştür. Saçlarından tutarak kafasını kaldıran dervişin niyeti Şemsin başını gövdesinden ayırmaktır.

 

Baş derviş engeller. Bırakın son nefesini versin. Sonra da en yakın bir kuyuya atın. Kıyafetine sarp atın.

 

Avluyu yıkayın. Sabah ile yola çıkarız. Şems hala son nefesini vermemiştir Sille taşının üzerindeki başını hafifçe göğe kaldırır ve: “Allah ne güzel sevgilidir. Rabbim sana aşığım. Ve bu canı sana hediye ediyorum.” Mevlana içeri girer, mendili koklar eli titreyerek açar. İçinden san kağıda yazılmış bir not çıkar: “Yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.” Mevlana olduğu yere düşüp bayılmıştır.Geceden sonra doğan ve kalplerin çöllerini cennetlere çeviren bir gözyaşı bu. Çoraklaşmış ve çöle dönmüş kalpler; açın sadrınızı! Aşkın gözyaşları, serin serin, sağanak sağanak, üzerimize damlıyor; bakın gökyüzüne, nasılda aşk yağıyor..

(Tanıtım Bülteninden)

İlk Baskı Yılı : 2010

Sayfa Sayısı : 240

Dil : Türkçe

Yorumlar 27

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Eh

Şems ve Mevlana'yı ve hikayelerini çok severim. Kitabında okudum güzel bir kitap olmasına rağmen bazı yerler çok gereksiz ve boşuna uzatılmış geldi bana.

18.08.2014

Şems-i tebrizi

Mevlana'yı bilmemize rağmen Şems'in adı O'nun hayatının içinde bir isim olarak geçerdi hep. Merak edenlere böyle anlatılması çok güzel. Ben bilgilendim.

13.05.2014

Akıcılıktan Uzak

Elif Şafak'ın Aşk kitabında Mevlana ve Şems-i Tebrizi'nin arkadaşlığı daha akıcı dille anlatılmış. Bu kitapta bazı yerlerdeki anlatılmak istenen çok derin manalar içerdiği için tam anlaşılamıyor. Kitabın anlatım tarzı biraz ağır olmuş. Baş kısımlarında sıkıldım ama sonlara doğru daha akıcı anlatılmış. Genel olarak çok beğenmediğimi söyleyebilirim.

10.12.2013