Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Devlet Ana

Devlet Ana

(KDV Dahil) 19,00 ₺

SEPETE EKLE

Devlet Ana

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kemal Tahir
19,00 ₺
25,00 ₺ -%24
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


'Devlet Ana', Osmanlı kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü üve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'iin en önemli romanı olarak gösterilen 'Devlet Ana', onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır.
"Kemal Tahir, tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem 'mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilirmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik 'Devlet Ana'da en yüce noktasına erişmiştir. Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir."
- Selahattin Hilav-Sayfa Sayısı: 656

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

Yorumlar 4

TÜM YORUMLARI GÖSTER

uzun süre önce almıştım okumak Van'da deperemden sonraya kısmetmiş. üniversitede çok övdüler. büyük bir beklentiyle elime aldım ama okurken zevk almadım. görevmiş gibi okudum ve bitirdim.kitapta anlatılmak istenen olaydan çok anlamsız ayrıntılar vardı. silah icat etmeye çalışan adam 50-60 sayfa anlatılırken Osman Bey'in savaşması birkaç sayfa sadece.

09.03.2012

Hayatım boyunca okuduğum en kötü kitaplardan biriydi, okuyanlar içinde beğenenlerin de olmuş olması çok şaşırttı.

03.11.2012

Bu kitap zamanına göre değerlendirilmeli bence. O dönemin edebiyat anlayışına göre iyi olabilir. Ama biraz fazla Batı edebiyatı okumuş biri olarak eh deyip 7 puan verdim. Yine de okunmalı, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri. Bunu okumadan Türk Edebiyatını biliyorum diyemeyiz.

30.10.2013

Diğer Kemal Tahir Ürünleri

Kurt Kanunu

Kurt Kanunu


Kemal Tahir 18,00 TL 13,68 TL
İnce Kapak
Yorgun Savaşçı

Yorgun Savaşçı


Kemal Tahir 22,00 TL 16,72 TL
İnce Kapak
Yol Ayrımı

Yol Ayrımı


Kemal Tahir 22,00 TL 16,72 TL
İnce Kapak