Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dönüşüm

Dönüşüm

Dönüşüm

8/10 - 57 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Franz Kafka
Çevirmen: Ahmet Cemal
Yayınevi :

Can Yayınları - Dünya Klasikleri Dizisi

  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9789750719356


Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal'in açıklamasında bulur: "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşım'dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur."

Bu açıklama, Kafka'nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: "Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 75

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2001

Sayfa Sayısı : 104

Dil : Türkçe

Yorumlar 5

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Dönüştük!

Gerçekten güzel ve akıcı bir kitap.

27.12.2016

Franz Kafka

Hayatımda okuduğum en ilginç felsefi romandı. Franz Kafka diyor, cevabı bu kitabı kütüphanenize eklemenizi ve okumanızı tavsiye ederek size bırakıyorum.

30.01.2016

Sonu asla "Sürprizsiz" değildir !

Sonu gerçekten kitabın bittiğine üzülmenize neden olacak kadar anlamlı ve şok edici. Kitabı okuyup birazda üzerinde düşünüp anlarsanız etkisinde kalabilirsiniz. Ben bir günde bitirdim iyi bir kitap tavsiye ederim.

31.03.2015