Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Fatih-Harbiye

Fatih-Harbiye

Fatih-Harbiye

7/10 - 16 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Peyami Safa
Yayınevi :

Ötüken Neşriyat - Edebiyat Dizisi

  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9789754370232


Darülelhan'ın (Konservatuvarın) alaturka kısmında ud eğitimi alan Neriman, mensup olmakla iftihar ettiği Doğu kültürünü çok seven babası Faiz Bey'le on beş yaşından beri Fatih semtinde oturmaktadır. Yine bu semtte tanıştığı, babasına çok benzeyen ve Darülelhan'da kemençe eğitimi alan Şinasi ile yedi yıldır nişanlıdır. Bütün mahalle, tahammül sınırlarını zorlayan bu nişanlılık ilişkisinin evlilikle bitmesini beklemektedir. Ancak Neriman'ın Darülelhan'da tanıştığı Macit, onun içinde yer etmiş Batılı bir hayat yaşama isteğini uyandırır. Neriman, Beyoğlu'nda, Harbiye'de yaşanan ışıltılı hayat tarzına imrenerek yaşadığı muhitten, evlerinden, babasından, Şinasi'den ve hatta doğuyu temsil ettiğini düşündüğü kedisinden bile nefret etmeye başlar. Tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt, Fatih ve Harbiye, aynı coğrafyada yaşanan bir kültür ve zihin geriliminin cepheleridir. Türk edebiyatının en üretken kalemi Peyami Safa, televizyon dizilerine de konu olan Fatih-Harbiye romanında toplumumuzun yaşadığı asrîleşme (çağdaşlaşma) sancılarına eşyalar, şahıslar, kurumlar ve mekânlar üzerinden ayna tutmaktadır
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 138

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 1995


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ötüken Neşriyat

İlk Baskı Yılı : 1995

Sayfa Sayısı : 138

Dil : Türkçe

Yorumlar 3

Güzel

Güzel bir kitaptı ancak Dokuzuncu Hariciye Koğuşu çok çok daha iyiydi.

18.10.2013

Okunması gereken bir eser.

Eser konu bakımından çok güzel.Neriman'ın Macit ve Şinasi arasında gelip gitmeleri güzel anlatılmış;ama arkadaşımın da dediği gibi karakter ruh çözümlemeleri oldukça fazla ve bu da romanı sıkmış,akıcılığı bozmuş.Ben de Dokuzuncu Hariciye'yi daha bi sürükleyici bulmuştum.

03.08.2013

Fatih Harbiye

Çok hoş.. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'nu okurken ne kadar sıkıldıysam bundan da tam tersi bir o kadar keyip aldım... Herkese tavsiye ederim..

16.01.2011