Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İmparatorluktan Ulus Devlete Türk İnkılap Tarihi

İmparatorluktan Ulus Devlete Türk İnkılap Tarihi

İmparatorluktan Ulus Devlete Türk İnkılap Tarihi

Yayınevi :

Pegem Akademi Yayıncılık - Yayınevi Genel Dizisi

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • ISBN: 9789758792818


Millî Mücadele ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile Türk milletinin tarihinde yepyeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni dönemde, Atatürkün önderliğinde gerçekleştirilen Türk İnkılâbı ile Türkiye, kendisi gibi geri kalmış bir tarım ülkesinde ilk kez görülen büyük bir çağdaşlaşma projesini uygulamaya koymuştur. Bu proje sayesinde Türkiye, her şeyden önce üniter bir ulus devlet olarak yapılanmış, hemen her alanda büyük atılımlar kaydetmiş, geçirdiği evrimlerle demokratik ve laik bir hukuk devleti olmayı başarmıştır. Elbette, kaydedilen gelişmelere karşın Türkiye, henüz Atatürkün "çağdaş uygarlığın üzerine çıkma" hedefini gerçekleştirmiş değildir. Nihaî hedefe ulaşabilmek için Atatürkün tek manevî mirasım dediği "akıl" ve "bilim" yolunda yürümeye devam edilmelidir.

Birinci Dünya Savaşı öncesindekine benzer siyasî, askerî ve ekonomik rekabetin büyük bir ivme kazandığı, Ortadoğunun büyük paylaşım kavgalarına gebe olduğu günümüzde Türk İnkılâbı ve onun yönünü belirleyen Atatürkçü düşünce sistemi, Türk milleti için Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiştir.

Elinizdeki kitap, Millî Mücadele ve Türk İnkılâbı ile Cumhuriyetin Atatürk sonrasında geçirdiği evrimi irdeleyerek, okuyucuya günümüzdeki gelişmeleri doğru okuma/değerlendirme ve geleceğe yönelik bir projeksiyon oluşturmada katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Genel olarak okuyuculara ve özellikle de Mustafa Kemal Atatürkün Türk bağımsızlığını ve Türkiye Cumhuriyetini emanet ettiği gençliğimize faydalı olması ümidiyle...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 374

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pegem Akademi YayıncılıkEditör : Cemil Öztürk

Sayfa Sayısı : 374

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!