Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Incognito - Beynin Gizli Hayatı

Incognito - Beynin Gizli Hayatı

Incognito - Beynin Gizli Hayatı

7/10 - 55 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen:

Zeynep Arık Tozar

Yayınevi :

Domingo Yayınevi

19,00 TL
25,00 TL -%24
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786054729074


'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.'
Montaigne

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?
Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

"Bir kitap okudum, hayatım değişti."
İsmet Berkan, Hürriyet

"Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek."
Wired


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 275

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Yorumlar 6

TÜM YORUMLARI GÖSTER
İlginç Bakış Açısı?

Incognito, Türkçeye çevisi “Beynin Gizli Hayatı” kitap beynimizi analiz eden, güzel örnekleri olan ama talihsiz yorumlarıyla insanı şaşırtan bir kitap...

Incognito kitabının üçte birlik kısmından sonra bakış açısının ilginçleştiğini söyleyebiliriz. Genel olarak yazar ilginç bir şekilde zihni insanla özdeşleştirip, kontrolün neredeyse hiç olmadığına inanıyor.
Prefrontal Korteksi, zihnin CEO’su gibi görüp, sadece gerek gördüğünde müdahele ettiğini ve genel stratejiyi verdiğini iddia ediyor. Aslında tam tersi, bedeni korumak ile yükümlü olan eski beyin (sürüngen beyin) asıl patrondur. Ancak eski beyin kendini güvende hissederse, Neo Korteks devreye girebilir
Bebekler belli bir bilinçle dünyaya gelirler. Beş aylık bir bebeğin bile bir iyi-kötü kavramı vardır. Bu ancak ortak bilinçle birbirine bağlı insanlık olarak açıklayabilirsiniz. Aynen, farklı bir ada maynmunların yeni bir davranış öğrendiklerinde diğer adadaki maymunların da aynı davranışı sergilemeye başlaması gibi. Yazarın ise yorumu, beynimiz bir bilgisayar ve belli yazılımlarla paket halinde hazırlanmış(!)
Genetik olarak ektileşimin minimum olduğu kanıtlanmıştır: Milyonda 2-3 civarında…
Buna rağmen, kitapta insanın tüm beyninden kaynaklı tüm çıktılarının genler ve çevresel olduğu vurgulanmaktadır.
İnsanların da birbirleri ile eşit yaratılmadığı…
Son olarak, Kuantum Fiziği’nin Olasılık kavramını tahmin edilemez şeklinde yorumlayan David Eagleman, insanoğlunun hayatı hakkında hiçbir seçim yapamayacağını belirtiyor.
Kendisi dışında sanırım…

24.09.2013

Süper!

Hayatımda okuduğum en bilgi dolu kitaplardan birisi, çok güzel bir dille çok güzel bilgiler var içinde. Okuduktan sonra kendinize bile bakışınız değişir. Beyninizi dolayısıyla kendinizi daha iyi tanır ve anlarsınız.

15.03.2014

okunması gerekli kitaplar arasinda

kitabın dili çok akıcı. .konular ise gayet ilgi çekici bilgilendirici seçilmiş.. ben gerçekten zevkle okudum ve elimden bırakmak istemedigim bir kitap oldu. Her insanın okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

21.12.2014

Diğer David Eagleman Eserleri