Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kendine Ait Bir Roma

Kendine Ait Bir Roma

Kendine Ait Bir Roma

Diyar-ı Rum’da Kültürel Coğrafya ve Kimlik Üzerine

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Metis Yayıncılık - Edebiyat Dışı / Tarih Dizisi

  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786053160885

Millet ve vatan kavrayışlarının tarihi ile ilgili tartışmaları derinleştirebilmek için, gerek bu unsurların, gerekse bunları paylaştığımızı tahayyül ettiğimiz başka insanlardan oluşan topluluklara duyulan aidiyet hissinin tarihine eğilmek gerekir. İşte burada zihnimizin hayret kapısını ardına kadar açık tutmakta yarar var. Vatan, il, yurt, ulus, kavim, millet, soy gibi kavramların mazisi hepimiz için sürprizlerle dolu. Geçmişin en az bizim kadar incelikli insanlarının bu kavramların içini nasıl farklı şekillerde doldurduklarına yakından bakmak zorundayız.

 

Osmanlı devletinin şemsiyesi altına girmiş insanları ve onlara ait toprakları anlayabilmek için karşımıza çıkan en önemli anahtar kelimeler arasında diyar-ı Rum ve Rumîlik var. Bu sözcüklerle birlikte birçok soru sökün ediyor: Diyar-ı Rum neresidir? Bir tür vatan mıdır? Anadolu mudur Roma mıdır? Kimlere Rumî denmiştir? Roma kimliğinin ve kültür mirasının tapusu Bizans’tan Batı’ya mı geçmiştir?

 

İnsanlığın geçmişi bize farklı yerelliklerin mümkün olduğunu, “bir yer’in insanı olmanın” çok farklı şekillerde yaşanabileceğini gösteren nice hikâye sunuyor. Diyar-ı Rum’a dair bu küçük kitap bu hikâyelerden birine odaklanıyor.

(Tanıtım Bülteninden)Yayıma Hazırlayan : Semih Sökmen

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13x19,5

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 2. Basım

Sayfa Sayısı : 144

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!