server =DRWEB7

Kargo Bedava
%27
Minyatürler Kitabı

Minyatürler Kitabı

Puanlama Yap
Yorum ekle
Ciltli
130,00 TL
%27
94,99 TL
(KDV Dahil)
Adet

50 TL ve üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA!

Kitap,Film,Müzik

Bilindiği gibi figür yasağı Bizansta bir dönem uygulanmış, "İconoclast" hareketini ortaya çıkarmıştır. Bu yasak bir süre sonra kalktı ve İncil hikayelerini halkın daha iyi anlayabilmesi için resimler ve semboller kullanıldı.
İslamdaki figür yasağı ise minyatür sanatının doğuşunu sağladı. Bazı önyargıların ve kalıplaşmış düşüncelerin aksine, minyatürün figüre dayanmayan, sembolleri ve dolaylı anlatımları temel alan imajinasyonu insan hayalini daha üst düzeylere çıkarmış, yüksek bir sanat düzeyinin yakalanmasını sağlamıştır. Hindistan, İran, Arap ve Türk minyatür ekolleri, çağlar boyunca insanlığın estetik doruklarını temsil etmiştir.
Kesintisiz bir gelişim çizgisi izleyen Türk minyatürü, yakın zamanlarda bir duraklama devrine girmişse de, bugün artık yeniden canlanmaktadır. Bu bizi çok sevindiriyor. Zira, geçmişi uzun, kökleri derin bir sanatın yeryüzünde yaşıyor olması bütün insanlık için önemlidir. Ülkemizin ve Batının duyarlı insanları son yıllarda minyatüre özel bir ilgi duymaya başlamıştır. Geleneksel sanatlarımızın her geçen gün serpildiğini, halkımızın büyük ilgisine mazhar olduğunu görmek, ülkemizin estetik geleceğine olan inancımızı güçlendiriyor.
Hal böyle olunca, Türkiyenin saygıdeğer sanatçılarından Cahide Keskinerin yarım asırlık çalışma hayatını kitaplaştırmak, kurum olarak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Keskinerin çalışmaları bizleri bu evrensel sanatın labirentlerinde bir gezintiye çıkaracak.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Zeytinburnu Bel.Kültür Yay.