server =DRWEB6

Kargo Bedava
%25
Selanikten Thessalonikiye Unutulan Bir Kentin Hikayesi 1912-2012

Selanikten Thessalonikiye Unutulan Bir Kentin Hikayesi 1912-2012

Puanlama Yap
Yorum ekle
Ciltsiz
14,00 TL
%25
10,49 TL
(KDV Dahil)
Adet

50 TL ve üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA!

Kitap,Film,Müzik

Günümüzden yüz yıl önce hızlı bir dağılma sürecinin başında olan Osmanlı İmparatorluğunun Rumeli topraklarında başkent İstanbuldan hemen sonra gelen en büyük, canlı ve renkli şehri Selanikti.

1430 yılında Sultan II. Murat tarafından Venediklilerden alınarak Osmanlı topraklarına katılan ve 1912de Sultan Reşat döneminde Yunanistana terk edilen Selanik, 2012 yılında Yunanistana katılışının 100. yılını kutluyor. Balkanların bu büyük ve tarihi kenti son bir yüzyıldır tüm dünyada eski Yunanca adıyla, Thessaloniki olarak anılıyor.

Selanikin 482 yıllık Osmanlı yönetimi yıllarında oluşmuş olan çok uluslu yapısı, Yunan yönetimine girdikten sonra 30 yıl içinde inanılmaz şekilde değişmiştir. 20. yüzyılda nüfus yapısının neredeyse dörtte üçü tamamen farklılaşmış şehirlerden biridir Selanik. Bugün şehrin Yahudi, Dönme, Türk ve Bulgar kökenli halkından söz etmek, bir avuç Yahudi dışında mümkün değildir. Thessaloniki özellikle II. Dünya Savaşından sonra sadece Yunanların yaşadığı bir şehre dönüşmüştür.

Daha önceki kitaplarında çoğunlukla Rumların yaşadığı İstanbulun kadim semtlerinin nasıl Türkleştirildiğini araştıran Orhan Türker, bu kez hikâyesini tersten anlatıyor.Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık