Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek

(KDV Dahil) 15,40 ₺

SEPETE EKLE

Sultanı Öldürmek

8/10 - 20 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ahmet Ümit
15,40 ₺
22,00 ₺ -%30
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 528

Baskı Yılı: 2015


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 528

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Yorumlar 50

TÜM YORUMLARI GÖSTER

Nerede olursanız olun hiç fark etmez, Ahmet Ümit sizi ustalıkla alıp kahramanı "Müştak Şerhazin"in içine yerleştiriyor... sonrası mı? Artık sizde bir parçasısınız bu adamın... Eline, kalemine sağlık Ahmet Ümit

26.05.2013

Kitap biraz gelgitlerle dolu özellikle Müştak Bey'in acaba ben mi öldürdüm sancıları insanı sıkıyor ayrıca detay çok fazla . Doğrusu çok akıcı değil fakat yine de Ahmet Ümit hatırına okunabilir.

02.08.2013

İsmi ve kapağı tarih içerdiğini düşündürsede aslında polisiye bir roman. Ben beğendim. Okuması gayet keyifliydi..

28.09.2014