Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek

(KDV Dahil) 15,40 ₺

SEPETE EKLE

Sultanı Öldürmek

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ahmet Ümit
15,40 ₺
22,00 ₺ -%30
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 528

Baskı Yılı: 2015


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 528

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Yorumlar 50

TÜM YORUMLARI GÖSTER

Kitap çok güzel. Katil hiç beklenmeyen bir yerden çıktı. Ani ölümler hayrete düşürdü. Ahmet Ümit her zaman ki gibi....

12.12.2013

Sonunu değiştirmek isteyeceğim nadir kitaplardan.

16.06.2014

Ahmet Ümit'den okuduğum ilk kitaptı. Kimi zaman kahramanımızın kendi kendiyle olan şizofrenik konuşmaları eğlenceli olsa da gereksiz uzatmalarla insanı biraz sıkıyor. Beklentilerinizle sonunun hiç uyuşmadığını gördüğünüzde biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Polisiye romandan çok tarihe bir bakış oldu benim için. Grange, Tess gibi yazarlara alışanlar için ağır ilerleyen bir kitap. Ama yine de her şeye rağmen Müştak karakterini sevdim.

12.11.2014

Diğer Ahmet Ümit Ürünleri

Bab-ı Esrar

Bab-ı Esrar


Utku Lomlu 20,00 TL 14,00 TL
İnce Kapak
Patasana

Patasana


Ahmet Ümit 9,90 TL 6,93 TL