Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek

8/10 - 24 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:

Ahmet Ümit

Yayınevi :

Everest Yayınları - Roman Dizisi

14,74 TL
22,00 TL -%33
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786051410135


"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 528

Baskı Yılı: 2016


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 640

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Yorumlar 53

TÜM YORUMLARI GÖSTER
muhteşem

hayatımda bir çok kitap okudum ama bu kadar sürükleyici tarihin derinliklerine götüren ve o tarihi gözünde canlandırtan ayrıca onun yanında içine biraz da aşk olgusu sokan bir kitap herkesin alıp okumasını şiddetle tavsiye ederim...

07.07.2012

polisiye klasiği

Ahmet Ümit e bir kez daha teşekkürler. Romanını soluksuz okudum zirveye çıkan kurgu son anda kendini bi anda bıraktı ama bu bile süperdi! Okunmalı!

12.07.2012

TÜM KİTAPLARINI OKUDUM

Ahmet Ümit'in okurken sıkıldığım ve bence bir psikiyatrist tarafından muayene edilse hastaneye kapatılması gereken tehlikeli şizofren bir tipi ön plana çıkardığı bu romanında biraz Irwin D. Yalom havasını denediği fikrindeyim. Daha öncekilerle karşılaştırıldığında alacağı puan bence 10 üzerinden 4 olabilir. Ama "Beyoğlunun en güzel abisi" ile eski önceki kitaplarında tekrarladığı başarısına ulaşmış. Okura keyif veren bir eser yaratmış.

04.02.2014

Diğer Ahmet Ümit Eserleri

TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE
Bab-ı Esrar

Bab-ı Esrar


Ahmet Ümit
İnce Kapak
22,00 TL %33 14,74 TL
Beyoğlu Rapsodisi

Beyoğlu Rapsodisi


Ahmet Ümit
İnce Kapak
22,00 TL %45 12,10 TL