Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türkçe Ezan ve Menderes

Türkçe Ezan ve Menderes

(KDV Dahil) 11,55 TL

SEPETE EKLE

Türkçe Ezan ve Menderes

Bir Devrin Yazılmayan Gerçekleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Timaş Yayınları
11,55 TL
16,50 TL -%30
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786051142357


Türkçe Ezan ve Menderes, ezan yasağının kaldırılışının 60. yılında tarihin tozlu perdelerini başarılı bir şekilde havalandırıyor.

Mustafa Armağan Türkçe Ezan ve Menderes’le sözlü tarihin kapılarını çalmanın ne denli bereketli bir emeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Başında bulunduğu gönüllü bir grupla Türkçe ezanın okunduğu günleri ve ezanın Arapça okunmasının serbest bırakıldığı 16 Haziran 1950 gününü yaşayanları bulup konuşturan Armağan o büyük günün tek bir kare fotoğrafını çekmeyi deniyor. O tek kare fotoğrafta ağlayan, sevinen, coşan, yüzü gülen bir Türkiye var. Yakın tarihimizin nadir rastlanan güzel günlerinden birisinin öyküsüdür anlatılan.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tan Van’daki Ayşi Nineye, Prof. Şerafettin Gölcük’ten son Osmanlı müezzinlerinden Tahir Çağıran’a, Bediüzzaman’ın talebesi Mehmet Kırkıncı’dan Çorum’un Alaca ilçesinden “46 Demokratı” Mustafa Kağızman’a, ezan Arapça okunduğunda bu haberin orduda un helvasıyla kutlandığını hatırlayan emekli Yarbay Cemal Yıldız’dan Hatay’da çocukların “Uyumazsan Türkçe ezan okurum ha!” diye korkutulduğunu söyleyen Mehmet Duran’a kadar onlarca tanığın dilinden ezanın bilinmeyen gerçekleri bu sözlü tarih çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Mustafa Armağan’ın kaleme aldığı geniş bir çerçeve yazısı ile basılı kaynaklarda yer alan hatıralara ve makalelere yer verilen kitabın sonuna eklenen ezanın serbest bırakıldığı günün havasını gösteren gazetelerin ilk sayfaları ise yakın tarihe ışık tutacak nitelikte.

Türkçe Ezan ve Menderes, ezan yasağının kaldırılışının 60. yılında tarihin tozlu perdelerini başarılı bir şekilde havalandırıyor.Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe/Makedonca
Yayınevi: Timaş Yayınları

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

Diğer Mustafa Armağan Eserleri

TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı


Mustafa Armağan
İnce Kapak
19,00 TL 13,30 TL
Yavuz Sultan Selim Han

Yavuz Sultan Selim Han


Mustafa Armağan
İnce Kapak
18,50 TL 12,95 TL
Osmanlı Sultanları Albümü

Osmanlı Sultanları Albümü


Mustafa Armağan
İnce Kapak
10,00 TL 7,00 TL
Kızıl Pençe

Kızıl Pençe


Mustafa Armağan
İnce Kapak
17,50 TL 12,25 TL