server =DRWEB7

Kargo Bedava
%27
Türkiyede Çağdaş Düşünce Tarihi

Türkiyede Çağdaş Düşünce Tarihi

Puanlama Yap
Yorum ekle
Ciltsiz
32,00 TL
%27
23,49 TL
(KDV Dahil)
Adet

50 TL ve üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA!

Kitap,Film,Müzik

(1901-1974) İstanbulda doğdu. Mülkiyeden mezun oldu, 1924-33 arasında çeşitli kentlerin liselerinde tarih, coğrafya, psikoloji ve sosyoloji öğretmenliği yaptı. 1933teki Üniversite Reformu ile İstanbul Üniversitesinde görevlendirildi. 1940ta felsefe profesörü oldu. Sosyoloji Bölümünün kurulmasını ve kurumsallaşmasını sağladı. 1944-48 yıllarında İTÜnün daveti üzerine sanat tarihi dersleri verdi. Çalışmalarını uluslararası platformda da sürdürdü. UNESCO Üyeliğinin ardından ISAnın (Uluslararası Sosyoloji Derneği) kurucu üyesi, sonra da başkan yardımcısı oldu ve 1953te 15. Uluslararası Sosyoloji Kongresinin İstanbulda düzenlenmesini sağladı.

Genç yaşında başladığı, sosyolojiden felsefeye, tarihten edebiyata ve sanata uzanan çeşitli alanları bütünleştiren yayın faaliyetini vefatına dek kesintisiz sürdürdü. Kültür ve düşünce dünyamızdaki etkisi, ünlü felsefeci Hans Reichenbacha "Bu adam beyin oburluğuna tutulmuş" dedirtecek denli etkindir.

Ülkenin Seçme Eserleri kapsamında yayınladığımız Ziya Gökalp, Millet ve Tarih Şuuru, iki ciltlik Felsefeye Giriş, Aşk Ahlâkı, Uyanış Devirlerinde Tercümenin Rolü ve Yarım Adamın ardından Ülkenin dev eseri Türkiyede Çağdaş Düşünce Tarihini okurlarımıza sunuyoruz. Türkiyede Çağdaş Düşünce Tarihi, Tanzimat sonrası düşünce yaşamımızın gelişimini ve ülkemizdeki bütün düşünce akımlarını sergiliyor. Kendi alanında tek kaynak sayılması gereken ve bir ansiklopedi niteliği taşıyan bu yapıtın bir başka önemi de bugün geniş bir okur yığınının yararlanamadığı süreli yayın organlarını süzgeçten geçirmesi. Yapıt Namık Kemalden Ziya Gökalpe, Ali Suaviden Mustafa Suphiye, Dr. Abdullah Cevdetten Hikmet Kıvılcımlıya, Beşir Fuattan Prens Sabahattine, Yusuf Akçuradan Ahmet Ağaoğluna, A. Hamdi Başara dek uzanan geniş bir alanda düşünce yaşamımızın köşe taşlarını bütün zenginliğiyle gözler önüne seriyor.Sayfa Sayısı: 776

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları