Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Müziği Ustaları/Ney 2 CD

Türk Müziği Ustaları/Ney 2 CD

Türk Müziği Ustaları/Ney 2 CD

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 8691834006447


Ses kayıtlarını bulabildiğim neyzenlerin taksimlerini günümüz dinleyicisi ile buluşturmayı amaçlayan ve geleceğe ışık tutacağına inandığım, Türk enstrüman tarihi için geç kalınmış diyebileceğimiz bu albümün hazırlanmasında yer aldığım için çok mutluyum.

Bu albüm kaydedilmiş ve bulabildiğimiz en eski tarihten itibaren başlayan ve XXI. yüzyılın en önemli neyzeni Niyazi Sayın’a kadar uzanan neyzenlerin tavırlarını, üsluplarını ve yorumlarını dinleyiciye aktaran ney taksimlerinden oluşuyor.

Albüm içinde yer alan neyzenlerden ikisi dışında (Selami Bertuğ, Niyazi Sayın) tümü dünya hayatına veda etmiştir.

Albümde taş plaklarda kayıtlı taksimleri olan neyzenlerin sayısı altıdır. Yer alan diğer neyzenlerin taksimleri ise zamanın şartlarına göre yapılmış amatör ya da profesyonel bant kayıtlarından elde edilmiştir.

Bulabildiğim en eski kayıt Hafız Saadettin Kaynak’ın bindokuzyüz başlarında taş plağa okuduğu Hüzzam Durağın Baş tarafında Neyzen Emin Dede’nin kısa bir Hüzzam taksimidir.

Taş plaklarda kayıtlı taksimleri bulunan diğer neyzenler ise İhsan Aziz Bey, Neyzen İhsan Bey, Neyzen Tevfik, Hicabi Bey ve Burhanettin Ökte’dir.

Burhanettin Ökte uzun yıllar radyoda ney üflemiş olmasına ve yakın bir tarih olan yetmişli yılların başlarında vefat etmesine rağmen bantlarda kayıtlı bir taksimine ulaşamadım. Günümüz denecek kadar yakın bir tarihte hayatını sürdürmüş bir neyzenin taksimi olmadan bu albümü yayınlamak istemedim. Zamanımızın en önemli Ney icracısı Niyazi Sayın hocamıza bu albüm içinde yer alan taksimleri için izin almaya gittiğimde, bana Münir Nurettin Selçuk’un taş plağa okuduğu ‘Aheste çek kürekleri’ mısraı ile başlayan gazelin başında yer alan uşşak taksimin Burhanettin Bey’e ait olduğunu söylemesi üzerine,taksimi bulup çok kısa olmasına rağmen fikir vermesi amacı ile albüme koydum.

Yine taş plaklarda evcara taksimi olan Hicabi Bey’in hayatı hakkında ise bir bilgiye ulaşamadım.

Neyzen Halil Dikmen’in elimizde bulunan tüm kayıtları makara bantlara Kütahyalı neyzen ve ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından kaydedilmiştir.

Albümde yer alan neyzenler doğum tarihlerine göre kronolojik olarak sıralanmıştır.

Bu albümün hazırlanışı sırasında mümkün olduğunca dikkatli olmaya özen gösterdim. Ama yine de gözden kaçan hatalar için sizlerden özür diliyorum.

Hazırlanan bu albüm, geçmişten bugüne neyzenlerimiz ve ney tavırları hakkında meraklılara ve ney öğrenenlere bir fikir verebilirse bu benim için en büyük mutluluktur.


Aziz Şenol Filiz


Albüm İçeriği

1.Hüzzam Taksim
2.Saba Taksim
3.Rast Taksim
4.Kürdilihicazkar Taksim
5.Saba Taksim
6.Ferahnak Taksim
7.Suzinak Taksim
8.Evcara Taksim
9.Şevkefza Taksim
10.Segah Taksim
11.Rast Taksim
12.Segah Taksim
13.Sultaniyegah Taksim
14.Uşşak Taksim
15.Uşşak Taksim
16.Ferahfeza Taksim
17.Suzinak Taksim
18.Dügah Taksim
19.Rast Taksim
20.Saba Taksim
21.Hicaz Taksim
22.Saba Taksim
23.Ferahfeza Taksim
24.Saba Taksim
25.Şevkfeza Taksim
26.Evgara Taksim
27.Sultaniyegah Taksim
28.Segah Taksim
29.Segah Taksim
30.Saba Taksim
31.Segah Taksim
32.Nihavend Taksim
33.Ferahnak Aşiran Taksim
34.Acemaşiran Taksim
35.Hicaz Taksim

CD:

Disk Sayısı: 2Çeşitli Sanatçılar : Various

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!