Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Freud'un Kız Kardeşi

Freud'un Kız Kardeşi

(KDV Dahil) 14,60 ₺

SEPETE EKLE

Freud'un Kız Kardeşi

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Levend Amedov
Yayınevi : Nemesis Kitap
14,60 ₺
20,00 ₺ -%27
  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Bağlayıcı olması beklenir kardeşliğin. Öyle umulur. Kardeşler birbirlerine borçludur ya; bir soluk, bir omuz, bir teselli...

Yine de düşünceler karmaşıklaşınca zihinde, unutulabilir borçlu addedildiğimiz görevler.

Bu kitap, dünyaca ünlü psikanalist Sigmund Freud'un ve onun dört kız kardeşinin gerçekte de yaşanmış sarsıcı öykülerini anlatmaktadır. Freud, İkinci Dünya Savaşı döneminde Viyana'ya girmek üzere olan Hitler'in yaratacağı yıkımdan kurtarılmak için Londra'ya götürülür. Ona Londra'ya geçmesi için yardım eden kimseler, yanına almak istediği insanların isimlerini bir liste haline getirmesini isterler. Freud o listeyi hazırlar. Eşi ve çocukları dışında eşinin ailesi, doktoru, doktorunun ailesi, hizmetçileri, hatta küçük köpeği bile vardır listede. Ancak dört kız kardeşi yoktur.

Freud'un seçimi kardeşlerinin kaderini nasıl şekillendirecektir?

O karanlık günlerde verilen bir sınavdır belki de yaşananlar; kardeşlikle ilgili bir sınav. Belki de bir iç savaş; galibi de mağlubu da belli olmayan...

"Nefis bir roman... Beni böylesine etkileyen başka bir kitap hatırlamıyorum."
-Vesna Mojsova-Cepiısevska (Makedonya)-

"Ustaca ve çarpıcı."
-Knack (Belçika)-

"Smilevski değişik ve ayırt edici tarzıyla, iç yaşamımıza ve fikir dünyamıza güzel bir bakış açısı getiriyor."
-Boek (Hollanda)-

"José Saramago gibi kuvvetli, çok yönlü ve detaycı bir yazar."
-La Repubblica Gazetesi (İtalya)-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Nemesis Kitap

Yorumlar 4

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Muhteşem bir kapak ve içerik, ama sonuç eksik

Kitabı Türkiye'de ilk yayınlanmaya başladığı günlerde aldım. Bir kaç gün içinde soluksuz okudum. Bazı paragraflarda uzun cümleler ile felsefi psikoloji denemesi yapmış yazar. Genel anlamda hızlı ve keyifle okunacak bir kitap. Freud'un kız kardeşinin Nazi kamplarına düştüğü ömrünün son yıllarından acılı çocukluğuna ve Freud ile olan ilişkisini anlatıyor. Freud onları imkanı olmasına rağmen yurt dışına çıkarmadığı için kampa götürülüyorlar. Çocukluğunda, gençliğinde ve kadınlığında annesinin nefret zehrinden doğan acılarını net bir şekilde yansıtıyor.
Kitap genel anlamıyla güzel fakat bir noktada çok büyük eksiği var; başlangıç kampa düşmeden önceki işgal dönemi ile başlıyor. Kamptaki günleri anlatırken birden çocukluğuna ve tüm hayatına giriyor. Sonucu ise kesinlikle kitabın bütünlüğü ile bağdaştıramamış yazar.
Öyle bir sonuç yazmış ki sanki kitabın ikincisini çıkarması gerekiyor gibi bir izlenim kaldı bende. Çok sürükleyici bir sonuç olduğu için değil eksik kaldığı için.

10.01.2014

Okunmaya değer

Kapak ve gerçek bir hikayeden beslenmesi kitabı ilginç kılıyor. Çok çarpıcı bir şekilde başlıyor, yazarın yer yer psikolojik, felsefik tabanlı anlatımıyla sürekleyiciliğin duraksadığını hissettim. Ama genel anlamda okunmaya değer.

28.01.2014

Sürükleyici değil

Okumakta çok zorlandım. Okuyucuyu saran bir anlatımı yok. Bir solukta okudum diyemem.

22.09.2014