Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Oğuz Boyları

Oğuz Boyları

Oğuz Boyları

Aşiret, Oymak, Cemaatler

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • ISBN: 9786054599400


Başta, Dulkadirli Devleti olmak üzere "Eretna, Karamanoğulları, İsfendiyaroğulları, Ahilerin" idari sahasında kalmış "Çorum, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Sivas, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Ankara, Aksaray, Malatya, Adıyaman, Maraş Yöresi" nde yurt tutmuş binlerce aşiret, oymak, cemaat ve taifenin, yöre deyimiyle "sülale'nin" soy kütüğü - seceresini çıkarttığımız kitabımız ilim camiası ve Türk Milletinin hizmetine sunulmuştur.


"Memluklu, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi, Ramazanoğulları Devletleri" idari sahasında kalmış "Gaziantep, Kilis, Hatay, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Adana, Mersin yörelerini" de kısmen içerisine almış olan kitabımızda binlerce şehir, kasaba, karye, mezra, yaylak, kışlak hakkında bilgi aktarılmıştır.


Altı bölümden meydana gelen kitabımızın giriş kısmında yörede kurulmuş 85 tane eyalet, vilayet, sancak, kaza, divan'ın iskan tarihçeleri ve Oğuz boyları, teşkilat yapıları verilmiş; Bininci bölümde Bozoklar, buna bağlı boylar ve bu boylara bağlı aşiret, oymak, cemaat, taifeler gösterilmiştir. İkinci bölümde Üçoklar ele alınmış, bağlı boyları ve bu boylara bağlı aşiret, oymak, cemaat, taifeler ele alınmıştır.


"Tatar, Kırgız, Sibir, Ahbaza, Karaçay, Zaza, Kürt" gibi diğer Türk - Oğuz boyları ele alınmış, XVI ve XVIII. Yüzyılda yöreden tehcir edilen yüz binlerce Türkmen ahalinin yerleştirildiği yerler gösterilmiştir. Yörede kurulmuş yüzlerce vakıf - zaviyeler ele alınmış bunları tasarrufunda bulundurmuş tarikat ve şeyhleri belirtilmiştir.


Bölge de yurt tutmuş "Alevi - Sünni" cemaatlerin ırki farklılığı olmadığı yüzlerce örneği ile gösterilmeye çalışılmış ve tarihte bölge de kurulmuş binlerce yerleşim yeri tarihi haritalarla gösterilmiştir.Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgeoğuz Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 0

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!