Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


16. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretü'l - Evliya Tercümesi
16. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretü'l - Evliya Tercümesi

16. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretü'l - Evliya Tercümesi

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Kesit Yayınları
Standart Teslimat
15 Haziran - 18 Haziran
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054646531

16. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretü'l - Evliya Tercümesi Kitap Açıklaması


Moğol istilası ve Haçlı Seferleri ile yakılıp yıkılan Anadolu'nun manevî inşasında evliyâ tezkirelerinin önemi büyüktür. Türk edebiyatında 13. yüzyıldan itibaren görülmeye başlanan Tezkiretü'l-evliyâ adlı eserlerin büyük bir kısmı Feridüddin Attâr'ın aynı adlı eserinin tercümesi mâhiyetindedirler. Feridüddin Attar'ın Tezkiretü'l-Evliyâ'sının dışında İran edebiyatı ürünleri olan Nefâhütü'l-Üns, Min Hazaratü'l-Kuds, Nesâyimü'l-Mahabbe Min Şemâyimül-Fütüvve, Reşahât-ı Aynü'l-Hayât, Ebu'l-Leys Semerkandî'nin Tezkiretü'l-Evliyâ adlı eserleri de Türkçe'ye tercüme edilmiştir. Bütün bunların yanında Sinan Paşa'nın
telif kabul edilebilecek bir Tezkiretü'l- Evliyâ'sı vardır.

Bu eserlerin ortak özelliği bir tercümenin ötesinde genellikle te'lif-tercüme mahiyetinde olmalarıdır. Bu tarz eserlerde yazar tercümenin uygun yerlerine kendi toplum ya da milletinin kültüründen eklemeler de yapar, bu eklemelerle tercüme ve telif karışımı bir eser ortaya koyar. Bu eserlerde dinî mesaj kısa ve çarpıcı hikâyelerle etkili bir biçimde verilir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 676

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kesit Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.