Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


1908 İhtilali'nin Hikayesi - Jön Türkler ve 2. Abdülhamid

1908 İhtilali'nin Hikayesi - Jön Türkler ve 2. Abdülhamid

1908 İhtilali'nin Hikayesi - Jön Türkler ve 2. Abdülhamid

1908 İhtilali'nin Hikayesi

Yayınevi :

Kariyer Yayınları - Araştırma-İnceleme Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944300476


Kitapta, Jön-Türk hareketinin adım adım büyümesi ve Türkiye’ye Meşrutiyet’ini yeniden veren ihtilâlin tarihi hikâyesi anlatılmaktadır.

Bir İngiliz gazeteci olan E. F. Knight, Jön-Türklerin faaliyetlerini yakından takip etmiş ve kurmuş olduğu dostluklar sayesinde de çok özel bilgilere sahip olmuş birisidir. Bu sayede, Resneli Niyazi’nin Makedonya’da başlayıp İstanbul’da biten macera dolu komite çalışmalarını, Enver Paşa ve arkadaşlarının II. Abdülhamid’e karşı yürüttükleri ihtilâl hazırlıklarını en ince detaylarıyla kitabına aktarmıştır.

Kitabında, Balkanlardaki huzursuzlukları ve bunların nedenlerini, Osmanlı’yı “Hasta Adam” olarak nitelendirip onu bölmeye çalışan büyük devletlerin planlarını, bu planların uygulanma aşamasında Balkan halklarının nasıl kışkırtıldığını, Jön-Türk hareketi için Makedonya’nın ve Selanik’in üs seçilmesinin sebeplerini, Jön-Türklerin masonlarla ilişkilerini, II. Abdülhamid’in İttihad ve Terakki Cemiyeti’ne yönelik yok etme girişimlerini, II. Meşrutiyet’in ilan edilme sürecinde yaşanılanları, 31 Mart Olayı’nı ve Sultan II. Abdülhamid’in tahtan indirilmesini, gözlemlerine ve elde ettiği belgelere göre kaleme alan Knight, ateşli bir Jön-Türk hayranıdır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2010


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 363

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kariyer Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız