Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


221B Dergisi Sayı 2

221B Dergisi Sayı 2

221B Dergisi Sayı 2

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Mylos Kitap

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786033614


Mylos Yayın Grubu'nun bir markası olan, Türkiye'nin tek polisiye dergisi 221B, 96 sayfalık 2.sayısı ve ilk sayıda olduğu gibi Mazhar Bilgiç harikası kapağıyla karşınızda. Kapıları zorlarcasına dolu dolu gelen 221B Dergi; polisiyede doğru bilinen yanlışları didiklemeye "Kadın Dedektifler" dosyasıyla devam ediyor. Yerli ve yabancı polisiye kültüründen kadın dedektifleri okurla buluştururken Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü de kutluyor!

"Dedektif Hikâyeciliğinde Kadınlar" başlıklı dosya yazısı Suphi Varım'dan geliyor. "İngiliz Polisiyelerinde 'Leydi' Dedektifler" ise Tülay Günel Kılıç'ın kaleminden dikkat çekici ve eğlenceli bilgilerle birlikte dökülüyor. Kadın dedektif deyince akla ilk gelen isimlerden MissJaneMarple ve yaratıcısı Agatha Christie, Zeynep Ergun'un anlatımıyla karşınızda. Kadın dedektif konusunun Amerikan Polisiye Edebiyatı'ndaki durumu Fulya Turhan'ın notlarından süzülüyor.

221B Dergi; küresel olanı yerel olanla birleştirecek demiştik. Türk polisiyelerinde kadın dedektif yok mu? Olmaz mı? Çekirge Zehra, Tilki Leman ve Şeytan Hadiye'yi Erol Üyepazarcı'nın engin birikiminden çok özel ve nadir bulunur notlarla öğrenmek için 221B karşınızda! Dahası var; Ahmet Midhat'ınDürdane Hanım'ından bu yana Türkçe polisiyenin kadın dedektiflerini Seval Şahin ve Didem Ardalı Büyükarman'ın yazısında yeni detaylarla tanıyoruz. Bir diğer kadın dedektif incelemesi, Bron/Broen dizisi çerçevesinde SagaNoren hakkında kalem oynatan Çağlan Tekil'den geliyor. 221B'nin ikinci sayısı Ahmet Ümit'in "Cinayet Mahallindeki Yazarlar" sayfasıyla açılıyor. Konumuz Truman Capote.

Sevin Okyay, polisiyenin köklerini daha da geriye, Aristoteles'e kadar götüren tartışmaları yorumluyor, zenginleştiriyor. Celil Oker'den yeni bir Remzi Ünal macerası: Kader Sitesi. Cenk Çalışır bu sayıda teşkilâta "Çıkmaz Sokak" sayfası ve yeni bir öyküsüyle katılıyor: "Hayatın Kokusu" Algan Sezgintüredi'den Michael Jackson'a selam çakan yeni bir Vedat ve Tefo öyküsü: "(NatSo) SmufKıriminıl" Çağatay Yaşmut, "Bir Başkomiser Galip Polisiyesi" olan "Fotoğraftaki Katil" ile 221B'de. Gülce Başer, "Olaya Karışanlar" sayfasında ana akım ile kara akımı Sherlock ve Marlowe üzerinden karşılaştırmaya tabi tutuyor.

Kuzey Rüzgârı'nı göz kapaklarımıza kadar estiren Ceyhan Usanmaz'ın bu sayıdaki başlığı: "Norveç'in Rock Yıldızı, Polisiye Yazarı JoNesbo" Fulya Turhan, "Dedektifler Ne Yer, Ne İçer?"deRizzoli&Isles'ı anlatıyor. Esra Ertan, polisiye dizi "TheFall"u satır arasında kalmış ilginç notlarla inceliyor. Baker Sokağı deyince aklınıza gelen tek dedektif SherlockHolmes ise, bu büyük yanılgı Oğuz Eren'in bu sayıdaki yazısıyla bozulacak: "Baker Sokağı'ndaki Diğer Dedektif" kim mi? Öğreneceksiniz… Levent Cantek'in yazıp Murat Başol'un çizdiği çizgi polisiye "Bozkır", yeni gelişmelerle devam ediyor.

Elçin Poyrazlar, Londra Ekspresi'nde gerçek bir cinai vaka olan Robert Durst meselesini ve hem siyasi-hukuki alandaki, hem de polisiye kültüründeki yansımalarını anlatıyor.Koray Sarıdoğan, "Mavi Büro" sayfasında mistik veya doğaüstü durumların karıştığı polisiye ürünleri incelemeye MarcPastor'un Karanlık Barselona'sı ve gerçek hayattaki "Barselona Vampiri" EnriquetaMarti'den başlıyor. 221B'de yeni bir sayfa: Yazar vs. Editör; her sayıda bir polisiye kitabın yazarı ve editörünü buluşturup kitapları konuşacağız. İlk sayıda Kapalıçarşı Cinayeti ve Mart ayında çıkacak yeni kitabı CadıbostanıCinayeti'nin yazarı Esra Türkekul ile editörü Özlem Özdemir bir arada.

Heja Bozyel de Polisiye Seyahat sayfasıyla 221B teşkilâtında: Bu sayıda 221B'nin yer aldığı sokağı Holmes'ün evinin haricindeki ayrıntılarla gezeceğiz. Kahvenizi alıp gelin. Yankı Enki, Edebi Cinayetler sayfasında LeoPerutz ve Kıyamet Günü Ustası kitabını, gerçek hayatla olan ilginç bağı üzerinden inceliyor. Memleketten gerçek vakaları okumaya hazır mısınız? Narkotik komiseri Zafer Ercan, "Komiserin Ajandası"nda meslek anılarını anlatıyor. Peki western türünde bir çizgi öyküye hazır mısınız? Üstüngel Arı yazdı, Efecan Sezer çizdi. Okumadan önce sigaranızın külünü dökmeyin. (Bu arada sigara zararlıdır, evet)

Bu sayının "Okurdan Gelen" iki öyküsü var: Oğuzhan Aslan'dan "Kitapçı Mendel'in İntikamı" ve Yusuf Baldemir'den "Kilitli Odadaki Golyat" 221B'den kitap ve dizi önerileri de artık her sayıda ellerinizde olacak. 221B'nin 2.sayısı 9-10 Mart tarihlerinde raflarda olacak. Mart ayında gerçekleştirilecek 221B lansmanına, fotoğraf yarışması ile katılan okurların isimleri de yeni sayıyla birlikte açıklanacak.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Mylos Kitap

Sayfa Sayısı : 96

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız