Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Abdullah B.Amr ve Es-Sahifetü’s-Sadıka’sı

Abdullah B.Amr ve Es-Sahifetü’s-Sadıka’sı

Abdullah B.Amr ve Es-Sahifetü’s-Sadıka’sı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786052581490

Abdullah b. Amr’ın İsrâiliyyât ile ilişkisinin boyutlarını ortaya koymak, bu bağlamda durumuna netlik kazandırmak ve tasnîf dönemi eserlerinde dağınık bir şekilde bulunan es-Sahîfetü’s-Sâdıka’yı yeniden bir araya toplamak amacıyla yapılmış olan bu çalışma; bir giriş ve üç bölüm üzerine bina edilmiştir.

   Buna göre girişte; araştırmanın konusu, önemi, metodu, sınırlandırması ve kaynaklar gibi teknik konular hakkında bilgi verilmiştir.

   Birinci bölümde; Abdullah b. Amr’ın yaşadığı yerler ve hayatı, onun kültürel kimliğinin nasıl teşekkül ettiği ve nerelerden beslendiğini ortaya koyacak tarzda incelenmiştir.

   Abdullah b. Amr ve İsrâiliyyât’la ilişkisi adlı ikinci bölümde; İsrâiliyyât ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve İslâm dîninde İsrâiliyyât’a dâir bakış açısı oluşturan önemli delîllerden biri olan “Ve haddisu an benî isrâile…” hadîsi ve onun sahâbî râvîsi olan Abdullah b. Amr ve bu rivâyet karşısındaki tutumuna değinilmiştir. Bunlara ilâveten, Abdullah b. Amr’ın Süryânice bilgisi ve kadîm kitapları okuması, Yahûdî kültürü karşısındaki tutumu, İsrâilî rivâyetlerle meşhûr râvîler ve bunlarla ilişkisi, İsrâiliyyât’tan olma ihtimâli bulunan rivâyetleri ve bu rivâyetlerin değerlendirilmesi gibi konular da incelenmiştir.

   Üçüncü bölümde ise; hadîs kitâbeti, Abdullah b. Amr’ın kitâbet karşısındaki tutumu, es-Sahîfetü’s-Sâdıka’nın Abdullah b. Amr’a nispeti, es-Sahîfetü’s-Sâdıka’nın ricâli, “an ebîhi an ceddihi” isnâdının tahlîli, es-Sahîfetü’s-Sâdıka’nın metin inşâ denemesi ve onunla ilgili teknik bilgiler ile muhtevâsı incelenmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 342

Ebat : 13,5 x 21

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız