Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Anafikir Siyasetin İzdüşümleri

Anafikir Siyasetin İzdüşümleri

Anafikir Siyasetin İzdüşümleri

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Alter Yayınları

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051910079

Siyasetin İzdüşümleri”, Anafikir yazarlarından bir kısmının ağırlıklı olarak çalıştıkları alanların siyasetle örtüşen konularından yapılan seçmelerden oluşuyor. Gerçekten, yazarlardan her biri çalışmalarında uzmanlaşmış, her türlü tartışmaya rahatlıkla girebilecek, ufuk açabilecek, sorgulayıcı ve sorgulatan, arayışları çeşitlendiren, hukukçu, çevreci, eğitimci, felsefeci ve araştırmacı ama aynı zamanda siyaset insanıdırlar.

İktisatçılıktan tarihçiliğe yönelen Mehmet Tanju Akad, otuz yıldır sürdürdüğü tarih araştırmalarını, klasik bildik kalıplarından kurtarıp, es geçilen ayrıntıları açığa çıkararak derinleştiren, böylelikle tartıştıran ve düşündürten; bunları yaparken çok karmaşık konuları yalınlaştırarak anlaşılır hale getiren bir yazardır. Askeri tarih alanında haklı bir üne sahip olan Akad, bu kitaptaki yazılarında, günceli anlamak ve yorumlamak için tarih ve siyaseti bir araya getiriyor.

Onur Aydemir, genç yaşına rağmen, siyaset biliminin inceliklerini klasiklerinden günümüze uzanan bir düşünce zincirinden yararlanarak keşfetmeye çalışan, cesaretle siyasi analizler yapabilen; bunu yaparken bilimi rehber edinen bir araştırmacıdır.

Mehdi Bektaş, hukukçudur ama öyle bir hukukçudur ki, 12 Eylül faşizminde ve sonrasında devrimcilerin çektiği sıkıntıyı ve acıyı onlarla paylaşmış bir avukattır. Onun hukukçuluğu birebir siyasettir.

Ahmet Demirtaş, mesleği olan orman mühendisliğini halk yararına kullanma hünerini gösteren ve bu uğraşlarını hala devam ettiren, toplumcu siyasetin uygulama alanındaki aydınlık yüzlerinden birisidir.

Tahsin Doğan, TÖB-DER ile özdeşleşmiş, hala o mirası korumak, tekrar canlandırmak için çaba gösteren bir siyasetçidir. Öyle bir eğitimcidir ki, sadece öğretmenlerin demokratik haklarını koruma yönünde çaba göstermekle kalmaz, gençlerin en iyi ve doğru eğitimden geçmelerinin kapılarını aralayan bir eğitim emekçisidir. Eğitimle siyaseti birbirine kenetleyen kişilerin başında gelmektedir.

Mehmet Türkcan, yazarlarımızın en genci; A.Ü. İletişim Fakültesi’nde doktora öğrencisi. Yönünü toplumcu siyasete dönmüş, öğrenirken öğrendiklerini topluma aktarmaktan kaçınmayan, gençliğin güler yüzü…

Mehmet Uysal, 70’li yıllarda Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (Mülkiye’nin) devrimci havasını solumuş, o birikimiyle siyasete olan ilgisini felsefe ile birleştirmiş, bilimle felsefenin, felsefe ile siyasetin aynı çember içinde birbirleriyle sarmalanmalarının gizemli dünyasını çözmeye çalışmış ve bu konuda da hissedilir bir başarı elde etmiştir.

Levent Yakış, Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenimi sürerken Devrimci Yol davası nedeniyle uzun süren mahpusluk dönemi sonrası gelenek ile gelecek arasında mekik dokumaya devam ederek siyaseti özümsemeye çalışmaktadır.

  1. Tanju Akad’ın tarihten, Onur Aydemir’in bilimden, Mehdi Bektaş’ın hukuktan, Ahmet Demirtaş’ın kırsal kesim uygulamalarından, Tahsin Doğan’ın eğitimden, Mehmet Türkcan’ın iktisattan, Mehmet Uysal’ın felsefeden ve Levent Yakış’ın siyasetten siyasete izdüşümleri bu kitabı oluşturdu.

Konuları farklı olmakla birlikte, her birinin paydaları aynı; toplumcu siyaset ile yurt kavramı arasındaki diyalektik bağlantıyı kurarak toplumsal ve bağımsızlıkçı mücadelenin yollarını keşfetmek ve döşemek… İşte her bir yazarı birleştiren nokta bu…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 414

Ebat : 13,5 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız