Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon...

Aralıklı ve Aralıksız Uygulanan Aerobik Egzersiz Süresince Yağ Oksidasyon Hızındaki Değişimler

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Hızlı Teslimat
06 Haziran
Standart Teslimat
08 - 12 Haziran
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786052580066

Vücudumuzdaki enerji kaynaklarından biri olan yağlar ye­teri kadar oksidasyona uğramadıkları sürece sağlığımız açı­sından problem yaratabilirler. Bu yüzden yıllardır süregelen çalışmalar, sağlıklı yaşam için yapılan egzersizin neyi amaç­ladığını ve amacına uygun olup olmadığını araştırmışlardır.

Son yıllarda tüm dünyada en önemli nedenleri dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği olan obezitenin gö­rülme sıklığı giderek artmaktadır. Obezite, genellikle vücut yağ dokularında fazla yağ birikimi ile insan sağlığını tehdit eden bir durum olarak tanımlanır. Vücut ağırlığındaki artı­şa yol açan temel neden; enerji alımının, enerji harcamasın­dan fazla olduğu pozitif enerji dengesidir (Ersoy ve Çakır 2007, Mokdad ve ark 2000).

Dünya genelinde bir milyar kadar yetişkin bireyin, vü­cut ağırlığının fazla olması ve bunlardan 300 milyonunun obez olması, kronik hastalıkların yaygınlaşmasındaki baş­lıca nedenlerdendir. Obezite; kompleks bir hastalık olup, ciddi sosyal ve psikolojik etkileri bulunmakla beraber her sosyo-ekonomik düzeyden, her yaş grubundan insanı etkilemektedir (Ersoy ve ark 2008). Türkiye’de obezite özellikle kadınlarda oldukça yüksek oranlardadır. Ülkemizde 1999 yılında Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, İs­tanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deneysel Tıp Araştırma Merkezi (DETAM) ve Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdi­ği 24.788 kişinin tarandığı Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP) çalışmasında kadınlarda %30, erkeklerde %13, genelde ise %22.3 oranında obezite prevalansı tespit edil­miştir (Dinççağ ve ark 2002).

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız