Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnul-Esir Örneği
Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnul-Esir Örneği

Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnul-Esir Örneği

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
26 Temmuz - 03 Ağustos
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786052581520

Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnul-Esir Örneği Kitap Açıklaması

İbnu’l-Esȋr’in nesir alanında getirdiği yenilikleri tespit et­mek, yöntemi ve metodolojisi ile kitâbetinin özelliklerini ortaya koy­manın ilim dünyasına bir katkı olacağı inancıyla bu konuda çalışmayı uygun gördük. Bunu gerçekleştirebilmek için de bu çalışmamızda ge­nel olarak kitâbet kavramı, bu kavramın eş anlamlıları, kitâbetten ne anlaşıldığı, ilk kitâbet örnekleri ve temsilcilerini ele aldık. Ziyȃuddîn İbnu’l-Esîr’in kitâbet edebiyatının neresinde olduğu ve bu edebiyata neler kattığını tespit etmeye çalıştık.

Bu amaca ulaşabilmek için konuya derinlik kazandıracağını düşün­düğümüz aşağıdaki hususları ele almayı gerekli gördük:

Ziyȃuddȋn İbnu’l-Esîr’in hayatı, yaşadığı ortam, ilmȋ kişiliği, edebî ve dil yönü, eserleri ve dile katkıları.

Kitâbetin nesir edebiyatındaki yeri ve diğer nesir çeşitleriyle ilişkisi, İbnu’l-Esîr’in yaşadığı Eyyûbî Döneminde kitâbetin durumu, çeşitleri ve önemli temsilcileri. Yine İbnu’l-Esîr’in kitâbet için gerekli gördüğü şartlar ve bu şartların gerçekleşme imkânı.

İbnu’l-Esîr’in mektuplarının önemli sanat özellikleri ve onun mek­tuplarında eskiyi taklit ettiği yönleri ve özgünlük yönü ile getirdiği ye­nilikler ve ortaya koyduğu kitȃbet yöntemi.

Çalışmamızda, bilgi ve verilerin bir araya getirilip, aralarında bi­limsel ve mantıkî ilişkiler kurularak hepsinden genel bir hükme varma metodu olan “sentez” usȗlü uygulanmıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Ebat : 13,5 x 21

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.