Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Arka Kapı Dergisi Sayı 8
Arka Kapı Dergisi Sayı 8

Arka Kapı Dergisi Sayı 8

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Yayınevi : Abaküs Kitap
Standart Teslimat
02 Ağustos - 07 Ağustos
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9772017201808

Arka Kapı Dergisi Sayı 8 Kitap Açıklaması

MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Oluşumu tarafından yayıma hazırlanan MonoKL Dergisi’nin Uluslararası Levinas özel sayıları çıktı. 14 aylık bir çalışmanın ürünü olan dergiler, uluslararası versiyon ve Türkiye versiyonu olmak üzere iki büyük cilt halinde yayımlandı. Dergilerde uluslararası Levinas uzmanlarının MonoKL’a özel gönderdiği 40 yazı, saygın Levinas uzmanları ile yapılmış 17 söyleşi ve Türkiye’den katılım gösteren 9 akademisyen ile yazarın çalışmaları bulunuyor. MonoKL, derginin çıkışıyla aynı anda, sayının basımına da destek veren İstanbul Fransız Kültür Merkezi 28 Ekim’de Jean-Luc Nancy ile birlikte Demokrasi Fikri konferansını gerçekleştirdi. Aynı anda MonoKL Yayınları da ilk kitaplarını yayımladı. Jean-Luc Nancy Özel Sayısı da Aralık başında okuyucularla buluşacak.

30 Ekim 2010, İstanbul - MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Dergisi’nin Uluslararası Levinas Özel sayıları yayımlandı. 14 aylık bir çalışmanın ürünü olan sayılar uluslar arası versiyon ve Türkiye versiyonu olmak üzere iki ayrı cilt halinde basıldı. Uluslar arası versiyon Monokl’a özel gönderilen ve ilk kez yayımlanan 60 yazı ve söyleşiden oluşuyor. Türkiye versiyonu ise bu 60 yazının çevirisinin yanı sıra Levinas’ın kendi metinlerinden bir seçkiyi, Zamansız Uzam bölümü altında da Blanchot, Derrida, Marion, Ricoeur, Bernet, Moses gibi büyük ustaların Levinas üstüne yazılarını içeriyor.

MonoKL, derginin çıkışıyla aynı anda, sayının basımına da destek veren İstanbul Fransız Kültür Merkezi ile 28 Ekim’de Jean-Luc Nancy’nin onur konuğu olduğu etkinlikte Demokrasi Fikri konferansını gerçekleştirdi. Jean-Luc Nancy Özel Sayısı da konferans metinlerinin, özel yazıların ve söyleşilerin olduğu bir içerikle Aralık başında okuyucularla buluşacak Konferans hakkında bilgi için: demokrasifikri.monokl.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dergide birbirinden önemli akademisyen ve yazarların katkıları bulunuyor: Danielle Cohen-Levinas, Alain David, François-David Sebbah, Jean-Michel Salanskis, Gerard Bensussan, Francis Guibal, Rodolphe Calin, Gilles Hanus, Fred Poche, Aicha Messina, Marie-Anne Lescourret, Fabio Ciaramelli, Alphonso Lingis, Marinos Diamantidis, Robert Bernasconi, Richard A. Cohen, Michael B. Smith, Jeffrey Kosky, J. Aaron Simmons, Tina Chanter, Benda Hofmeyr, Jill Stauffer, Howard Caygill, Eric S. Nelson, Rico Sneller, Michel Purcell, R. Clifton Spargo, Rudi Visker, Paul Bercherie, Augusto Ponzio, Ahmet Soysal, Özge Ejder, Önay Sözer, Ufuk Üsterman, Janset Karavin, Mert Bahadır Reisoğlu, Erdem Çiftçi, Nami Başer, Volkan Çelebi, Bernhard Waldenfels.

Türkçe versiyonda ayrıca, Levinas’ın kendi metinlerinden oluşan özel bir seçki ile Jacques Derrida, Maurice Blanchot, Jean-Luc Marion, Paul Ricoeur, Stephane Moses ile Rudolf Bernet’in Levinas üstüne yazıları bulunuyor.

MonoKL: felsefenin kaderini yeniden çizenlerin arasında
4 yıl önce Türkiye’deki mevcut kültürel ortamın kısırlığına ve nefes-alamayışına karşı yola çıktıklarını belirten Monokl Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Volkan Çelebi Jean-luc Nancy’nin gelişinden itibaren 2 kitapla birlikte MonoKL Yayınlarını da kurduklarını ifade ederek derginin yayınevini de dergi-odaklı çalışmalarını destekleyici bir konumda tutacaklarını ifade ediyor:

“Jean-Luc Nancy 28 Ekim’de aramızdaydı ve olağanüstü bir fikir deneyimi yaşattı bizlere. Onun fikirleri büyük ufuklar açtı zihinlerimizde. Kendisinin Demokrasinin Hakikati kitabını da yayınevimizin ilk kitabı olarak yayımladık. Yayınevi dergi-odaklı çalışmaların destekleyicisi olacak. Nancy için yaptığımız özel sayı hazırlıkları da son aşamaya geldi. Nancy’nin ilerleyen yıllarda çok daha fazla gündeme geleceğini düşünüyorum”

Volkan Çelebi, Levinas sayısının editör yazısında ise şunları belirtiyor:

“Yaptığımız Uluslararası Sayılar bizlere farklı, güncel perspektifler sağlıyor. Bir taklidin ya da sahteliğin şafağındaki süslemelerin ya da daha kaba bir ifadeyle ölmüş bir yüzün ağzı olmak değil derdimiz - ki çok iyi bilindiği üzere buralarda en büyük mesele bir ölü yüzün ağzı olabilmektir-, bizler kendi yapılarımızın peşindeyiz. Amacımız her ayrıntıyı ya da sayılarını yaptığımız düşünürlerin arkalarında oluşan ortaklıkları/birliktelikleri benimsemek ya da onları reddetmek değil. Kendimizi öğrenmeye, deneyimlemeye, düşünmenin yollarını ve alıştırmalarını yazmayla izlemeye yazgılıyoruz. Düşünce ve yazı uzamında araştırmak, kavramsal bir mimari nasıl kurulur gözlemlemek çabasındayız. Belki de en önemlisi kendi dışımızı içime yerleştirmeye çalışmanın, kendi sınır deneyimlerimizi ve varoluşsal sorunlarımızı idare etmenin hem tikel hem de genel yollarını keşfediyoruz. Bu genel yolları felsefenin dünyada çizeceği yeni kadere eklemlemenin derdini taşıyoruz.”

“Başkasından Başkasına: Radikal bir etik anlayışı”
Uluslararası Levinas Özel Sayısı’nın editörü Volkan Çelebi, Levinas’ın başkasının dünyasını ve farklı-zamanlılığını temel alarak kurduğu başkası etiğinin radikal bir etik proje olduğunu ifade ederek, bu etik teorinin 20. Yüzyılda felsefe içinde kendisine apayrı bir yer edindiğini belirtiyor. Levinas’ın belki de başkasının anlamını ve yüzünü, ona karşı sorumluluğumuzu bu denli açık bir şekilde hatırlatan felsefe tarihinin tek filozofu olduğunu vurguluyor. Bu etik felsefenin özellikle kıta felsefesindeki her türlü etik girişimin ufkuna büyük bir ilham sağladığını ve onu öyle ya da böyle etkilediğini söyleyerek Levinas’ın etik projesinin felsefe başta olmak üzere toplumu ve bireyi temele alan bütün bilimler için hala gizemini ve çekiciliğini koruyan farklı ufuklar sunduğuna değiniyor:

“Bir filozof olarak, Levinas Başka-sına [Başka için] sorumluluğun bu oyuna karşı çıkması gerektiğini düşündü. Geçtiğimiz yüzyılda Levinas’ın girişimi belki de etik yönünde girişilen en radikal ve pırıltılı soruşturmaydı: başkasının çağrısı ontolojinin öncelliğine ve Batı felsefesinin özdeşlik kavramsallaştırmasına karşı Levinas’ın an-arşik felsefesinin hakikat dolu söylemesinde yankılanıyordu. Başka’nın dünyası ve dünyanın Başka’sı bizi aynı kelimenin yakınına götürüyordu: çıkarsızlaşma, dés-inter-esse-ment, özün çıkar olduğu yerin ötesinde yakın olanın yankısı olarak beliriyordu. Başka’nın yaraları, ihtiyaçları ve talepleri felsefenin en acil ve ağır sorunu olarak onun felsefesinde yer buldu.”

Gelecek Sayı Konusu: Gilles Deleuze
MonoKL Oluşumu Levinas Özel Sayıları’nın ardından gecikmeksizin Aralık başında Jean-Luc Nancy Özel Sayısı’nı okuyucularına sunacak. Sonraki yılın projesi ise Gilles Deleuze. Gilles Deleuze Uluslararası Özel Sayıları Sonbahar 2011’de iki büyük cilt halinde okuyucularla buluşacak. Sayıya son katılım tarihi Mayıs 2011.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 21 x 27

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.