Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Aşıklar Sultanı

Aşıklar Sultanı

Aşıklar Sultanı

Aynü'l-Kudât el-Hemedânî'nin Hayatı ve Tasavvuf Anlayışı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İnsan Yayınları

Hızlı Teslimat
12 Ağustos
Standart Teslimat
13 - 17 Ağustos
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789755747545


Hallâc-ı Mansûr, Bâyezîd-i Bistâmî, Ebu'l-Hasan el-Harak?nî, Ebû Sa'îd Ebu'l-Hayr ve Ahmed Gazzâlî gibi âriflerin söz ve görüşleriyle şekillenen "Horasan tasavvuf mektebi"nin önemli özelliği, insanın Allah ve âlemle olan ilişkisini daha çok aşk, vecd, cezbe, cefâ, mihnet, fenâ vb. kavramlarla ifade etmesidir. İlâhî aşkın, geride başka hiçbir şey bırakmayacak şekilde sûfîyi eritip tüketmesi, vecdin tesirine girmiş ruhların fenâ' hâlinde "bir"de kaybolmaları, ma'rifetin dilin ifade imkânına sığmayan yapısı ve daha başka sebepler, bu tasavvuf mektebine mensup ârifleri, fikirlerini kolay anlaşılmayacak birtakım söz ve sembollerle ifade etmeye mecbur bırakmıştır.

Böyle bir tasavvuf geleneğinin önemli temsilcilerinden birisi de Aziz Nesefî'nin "âşıklar sultanı" olarak nitelediği Aynü'l-Kudât el-Hemedânî'dir. İmam Gazzâlî'nin eserleri ve fikriyâtı ile kardeşi Ahmed Gazzâlî'nin manevî terbiyesi altında yetişen Hemedânî, bilgi ve varlığa dair düşünceleriyle de ilk dönem sûfîleriyle İbnü'l-Arabî dönemi arasında âdeta bir köprü vazifesi görmüştür.

Yazdığı eserler, her kesimden yetiştirdiği talebeleri yanında ilim ve ma'rifet bakımından parlak bir geleceği müjdeleyen alâmetleriyle temâyüz eden Aynü'l-kudât Hemedânî, siyasî geleceği için "tehlikeli" kabul ettiği Selçuklu veziri Kıvâmüddîn Dergezînî tarafından yolu kesilerek şehit edildiğinde henüz otuz üç yaşındaydı.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 212

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnsan Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.