Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Avrasya'nın Türk Çoban ve İz Sürücü Köpek Irkları ve Türevlerinin Kökeni
Avrasya'nın Türk Çoban ve İz Sürücü Köpek Irkları ve Türevlerinin Kökeni

Avrasya'nın Türk Çoban ve İz Sürücü Köpek Irkları ve Türevlerinin Kökeni

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Gece Kitaplığı
Standart Teslimat
22 Haziran - 25 Haziran
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786257177573

Avrasya'nın Türk Çoban ve İz Sürücü Köpek Irkları ve Türevlerinin Kökeni Kitap Açıklaması

Doğan Kartay: 1932 yılında İzmir-Karşıyaka doğumlu. 1952 yılında Karşıyaka Lisesini bitirdi.

1952-53 yıllarında yedek subay olarak Sivas Kangal yöresinde görev yaparken Kangallar ile tanıştı ve kaynaştı. Terhisten sonra İ.T.Ü.'de mühendislik eğitimini tamamladı. Elli yılı aşkın çalışma yaşamında Anadolu'da 35 yıl çalıştı. "Deneyimli Havaalanı Mühendisi" olarak tanınıyor.
Sivas- Kangal yöresinde 1963-65 ve 1978-80 yılları arasında mühendislik hizmeti verdi ve yaşamı boyunca Kangallarla dostluğunu sürdürdü. Orta Asya kökenli Türk Çoban Köpeklerini ve Türk İzci Köpeklerini çiftliğinde ve şantiyelerinde üretti.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Savaşın lojistik yapılarını planladı ve yaptırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri Kahramanlık ve Üstün Hizmet Madalyası, Gazi Kimliği ve Gazi Maaşı ile onurlandırıldı.

Bayındırlık Bakanlığı'nda Bölge Müdürü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda Daire Başkanı İnşaat şirketlerinde genel müdür olarak görev yaptı. 1980 yılında emekli oldu. 1996 yılına kadar serbest çalıştı ve sonra mesleği ile vedalaştı. 1990 yılından sonra İzmir Manisa il sınırındaki bin metre yükseltide olan Gökçeler Köyü'ndeki çiftliğinde yüzlerce Karabaş(Kangal) Akbaş Karayaka ve Zağar üretti. 2006 yılında Keskinoğlu firmasının ana sponsor olmasıyla Manisa'nın Akhisar ilçesinde kurulan merkezde halen çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara İstanbul İzmir Akhisar Eskişehir ve Sivrihisar merkezli "Türk Çoban Köpeklerinin Koruma Araştırma Geliştirme ve Tanıtma'' derneklerinin kuruluşuna öncü oldu. Amacı dünyadaki tüm Kangal Karabaş Akbaş ve Anadolu çoban köpekleri derneklerini bir federasyon altında toplamaktır. 2002 yılında, Kangal ilçesinin "Onursal Hemşeriliği" ile onurlandırıldı. 2005 yılında Kangal ve 2010 yılında Akbaş etkinliğine onursal başkan seçildi.

2014 yılında aynı amaçlı on derneğin bir araya gelmesiyle''Yerli Irkları Koruma Araştırma Islah ve Tanıtma Federasyonu'' nun kurulmasına öncülük etti ve ilk başkan seçildi. Tüm dünyada yerli köpek ırklarımız için kurulu dernek ve kulüpleri Ankara merkezli bir federasyon altında buluşturmayı hedefliyor.

11-14 Mayıs 2018'de Macaristan'ın Sizeged kentinde yapılan "Uluslararası Avrupa Çoban Köpekleri Konferansı"na, baş sözcü olarak katılmıştır. 2010 yılında Macaristan Budapeşte Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi akademisyenlerine brifing verdi. 2012 yılında Conecticut (USA) Üniversitesi'nde, 2016 yılında Kırgızistan-Manas Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi Akademisyenleri ile söyleşide bulundu ve derslere girdi.
Şu günlerde, "Avrasya Çoban Köpekleri Konferansı"nı Türkiye'de gerçekleştirmek için çalışıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 101

Ebat : 13 x 21

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.