Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Avrupa'nın Kısa Tarihi

Avrupa'nın Kısa Tarihi

Avrupa'nın Kısa Tarihi

Yazar: Gordon Kerr
Yayınevi :

Kalkedon

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055679804


Eğer Avrupa ayrı ayrı parçalarının toplamıysa, tarihin bin yılının da zirvesidir. Fakat şimdi bildiğimiz varlık haline gelmeye başlaması Karanlık Çağlar'dan çıkışıyladır. Yola ilk adımları Charlemagne attı ve ölümünden birkaç on yıl sonra 843'te Verdun Antlaşması imzalandığında kıtanın büyük güçleri oluşmaya başladı. Bu antlaşmayla Charlemagne'ın yerine geçen Sofu Louis'nin üç oğlu Karolenj İmparatorluğu'nu bölüştüler. Fransa krallığı, Kel Charles ile ilk kez (Batı Francia olarak bilinen) ayrı bir devlet oldu; Lothair, Felemenk, Lorraine, Alsace, Burgonya, Provence ve İtalya krallığından oluşan Orta Francia'nın kralı oldu; Doğu Francia, şimdiki Almanya ve diğer doğu bölgeleri Alman Louis tarafından yönetilecekti.

Avrupa belki de her şeyden önce bir fikirdir. Kayıtlı tarihinin neredeyse başından itibaren insanlar bu geniş bölgeyi birleştirme özlemleri beslemiştir. Romalılar buna yaklaşmışlardı ve sekiz yüzyıl sonra Charlemagne-Roma Kilisesi sayesinde Tanrı'nın onayından yararlanışıyla tüm diğerlerinden farklı bir imparatorluk olan- Kutsal Roma İmparatorluğu'nu kurduğunda büyük bir Avrupa devletinin temellerini atmıştı. Sonraki teşebbüslerde Napoleon, daha sonraki Hitler gibi boyunu aşmıştır.Sayfa Sayısı: 154

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kalkedon

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.