Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Aylak Adam
Aylak Adam

Aylak Adam

7/10 - 40 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Can Yayınları
Standart Teslimat
04 Ağustos - 09 Ağustos
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750735646

Aylak Adam Kitap Açıklaması

Aylak Adam

Türk edebiyatında Tanzimat’tan 1950’li yıllara kadar geçen dönemde, aydınlar hemen her romanda toplum için mücadele eden idealist kişiler olarak tasvir edilirdi. Ve sonra tüm aydınlanmış olanlar, İkinci Dünya Savaşı yıllarından itibaren yüzlerini toplumun karanlığından kendi iç dünyasına çevirmeye başladı. Üstelik bu içine kapanma hali, gerek gerçek yaşamda gerekse de kurgusal düzlemde, sadece Türk edebiyatında değil; dünyanın her yerinde ve tüm sanat dallarında cereyan etti.

Toplumun bir kısmı karanlıkta yolunu bulmaya alışmışken, aydınlıkta kalanlar ise uğruna çaba harcayacak ne bir toplum ne de hedef bulabildi. İşte Aylak Adam romanı, toplum ve aydın arasında gitgide büyüyen bu uçurumu en net şekilde gözler önüne seren Türk romanlarından biri. Yusuf Atılgan’ın 1959 yılında yayımladığı Aylak Adam, modern insana hala tutmakta olduğu ışık ile günümüzde de en çok konuşulan romanlar arasında yer alıyor.

Hınca Hınç Dolu Bir Zihin, Aidiyetsizlik İçinde Savrulan Boş Bir Ömür…

Türk edebiyatının en güçlü modernist romancılarından olan Yusuf Atılgan, ilk romanı Aylak Adam’la edebi ve sosyolojik olarak üzerinde hala durulması gereken meselelere değiniyor. Yarattığı Bay C. adlı başkahramanla yeni toplumdaki düşünen tüm beyinlerin bir temsilini oluşturan Atılgan, boşvermişlik içinde harcanan bir ömrün hikayesini anlatıyor. Günlerini zihnindeki içsel çatışmalarla geçiren bu isimsiz ana karakter, maddi durumunun da elvermesi sayesinde hayattaki farklı zevkleri deneyimlemenin peşinde koşuyor. Ancak hepsi bir yana, kadınlar dahi ona aradığı aidiyet hissini veremiyor.

Aylak Adam romanını kendi dönemine kadar verilen eserlerden farklı kılan faktörü, tekniğinin yanı sıra nihai sonsuzluğu oluşturuyor. Okurlarına her satırda Bay C.’nin akıbetini merak ettiren eser, aranan cevabı göreli bir biçimde sunmasıyla çok daha özgün bir nitelik kazanıyor. Peki, Bay C. acaba aradığı tatminkarlığa sonunda ulaşabildi mi? Yoksa 1959’dan beri aramızda dolaşıp hayatın anlamını aramaya devam mı ediyor?

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Yusuf Atılgan’ın ölümsüz romanı Aylak Adam’ı hala okumadıysanız, daha fazla geç kalmadan siz de hemen sipariş verin! Bu kitap ve Türk edebiyatının daha nice değerli örneklerine avantajlı fiyatlarla sahip olmak için “Türkiye Roman” kategorisini ziyaret etmeyi de unutmayın!

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 9
TÜM YORUMLARI GÖSTER
AYLAK ADAM

Daha dün bitirdim ve aslında ana karakterdeki sevgi arayışını hissettim, kendini sürekli aynı işleri yapmaktan uzak tutması ve aylak olması da arayış içinde olmasından ve bağlanmak istememesinden  diye düşünüyorum. 'Alışkanlıklar insanı köleleştiriyor'

31.03.2021

İlk sayfalarına takılmayın

İlk başlarda biraz sıktı ama sayfalar ilerledikçe okuru kendine çekiyor.Yazarın samimi ve gündelik bir anlatımı var.Diğer kitaplarını da okuyacağım

13.03.2021

Türk klasiklerinden

Roman işlediği konu bakımından çok güzel zaten isminden anlayabilirsiniz içeriğini ama çok kitap okumayan insanlara ilk kitap olarak bunu okumasını tavsiye etmem çünkü Yusuf Atılgan’ın dili ve konuyu işleyişi biraz kafa katıştırabilir ama kesinlikle okunması gereken bir kitaptır

17.02.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.