Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Azerbaycan'da Romantik Türkçülük

Azerbaycan'da Romantik Türkçülük

Azerbaycan'da Romantik Türkçülük

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Doğu Kütüphanesi

Standart Teslimat
25 - 27 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944397261


20. yüzyılın başları, klasik imparatorlukları parçalayan sosyalizmden, milliyetçiliğe kadar her türlü ideolojik akımların çarpıştığı bir dünya arenasıdır. Böylesi bir dünyada Türklük aleminin üç önemli merkezinden (İstanbul, Kazan, Bakü) biri olan Azerbaycan'da da bu dönemin şartları gereği bir dizi ideoloji ve felsefi cereyanın ortaya çıktığını görmekteyiz. Milli Birliklerin kuruluşunda kaçınılmaz bir olgu olan 'Milli romantizm' cereyanı Azerbaycan'da 'Pantürkizm' olarak ortaya çıkacak ve 1918 Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluşunun fikri zemini edebiyatla, edebiyatçılar, tarihle tarihçiler oluşturacaktır.

Ne var ki, talihin Sovyet devrimiyle son bulmasıyla, Sovyetleştirmenin ağır baskılı özellikle Stalin döneminde tarihten koparılan Azerbaycan "Milli romantik" Türkçülük akımı Sovyet rejimi tarafından burjuva milliyetçiliği ve halk düşmanlığıyla suçlanacaktır.

Romantik devrin büyük önderi Hüseyinzade Ali Bey ve çevresiyle, dönemin yayın organlarının tetkikiyle titiz bir çalışma ürünü olan bu eserde, Aybeniz Kengerli bu olağanüstü bunalımlı yılların romantik dönemini gözler önüne sermektedir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 396

Baskı Yılı: 2010


e-Kitap:

Format:

Sayfa Sayısı: 325

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğu Kütüphanesi

Sayfa Sayısı : 396

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız