Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Barışa Koşarken

Barışa Koşarken

Barışa Koşarken

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Göl Kitap

Standart Teslimat
01 Kasım - 07 Kasım
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054425648


"Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece, bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs'a dikkat ediniz. Bu ada bizim için önemlidir."
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kıbrıs adasının dokuz bin yıllık geçmişi olduğuna tarih tanıklık etmektedir. Bu dönemde adanın bir mal gibi alınıp satıldığı da biliniyor. Değişik uygarlıklara da ev sahipliği yapan ada konumu itibarı ile baş ağrıtacak olaylara sahne olmuştur. Sürekli olarak BARIŞ'a hasret kalmış olan ada Doğu Akdeniz'de yüzer bir gemi görünümündedir. Adaya sahip olacak gücün bölgeye de egemen olması kaçınılmazdır.

Ağırlıklı olarak Türklerle Rumların yaşadıkları adada Rumlar, 1950'li yılların ortalarında dışarıdan aldıkları desteklerle Türklere karşı etnik temizlik hareketine giriştiler. Kıbrıs Türkleri de kurdukları Türk Mukavemet Teşkilatı ile saldırılara karşı savunma yaptılar. Bu savunma, aynı zamanda Türkiye'nin güvenliğini de beraberinde getiriyordu.

Yüce Atatürk'ün 1937 yılında Antalya'da dillendirdiği gerçekler karşısında adanın bir barış ve huzur adası olması gerekiyordu. Bu nedenle Türkiye ile Kıbrıs Türklerinin güvenliğini de ayrı düşünmek olanaksızdır. Anavatan yavru vatan söylemlerinin temelinde bu olgunun yattığının bilinmesini istiyoruz.

Ada da, özellikle Kıbrıs Türklerinin barışa susadıkları bir dönemden geçerken tanıklık ettiğim olayların ışığında tuttuğum notların geleceğe ışık olacağına inanıyorum.

Ahmet GÖKSAN
KKTKD Genel Başkanı
Sayfa Sayısı: 472

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Göl Kitap

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.