Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Beynelmilel İşçiler İttihadı

Beynelmilel İşçiler İttihadı

Beynelmilel İşçiler İttihadı

Mütareke İstanbulu'nda Rum Ağırlıklı Bir İşçi Örgütü ve TKP ile İlişkileri

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789758683802


Beynelmilel İşçiler İttihadı (Bİİ), mütareke İstanbulu'nda faaliyet göstermiş, ağırlıklı olarak Rum işçilerin oluşturduğu bir işçi örgütüdür. Kuruluş tarihi 18 Mayıs 1920'dir. İstanbul'un Milli Kurtuluşçuların eline geçmesinin ardından 1923 sonlarında kapatılmıştır.
Bu kitabın ilk bölümünde, Türkiye'de Sol Akımlar-I (1908-1925) çalışmasında yer alan belgelere yer veriliyor. Türkiye'de Sol Akımlar'ın yayımlanmasından sonra erişilen kimi bilgilerle dipnotları zenginleştirilmiş. İkinci bölümde ise Komintern arşivinden ulaşılan yeni belgeler sunuluyor.
Kitapta sadece Beynelmilel İşçiler İttihadı'nın kendi belgeleri değil, o zamanlar İstanbul Komünist Grubu adını taşıyan ve Komünist Enternasyonal ile doğrudan bağlı olan ve 1922'den itibaren TKP'yi kurmakla görevlendirilen, başını Dr. Şefik Hüsnü'nün çektiği grubun kaleme aldığı raporlarda Beynelmilel İşçiler İttihadı ile ilgili olan kısımlar da yer alıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 188

Baskı Yılı: 2009


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 181

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sosyal Tarih Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.