Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bilgin Adalı'nın Çocuk Romanlarına Onomastik Açıdan Yaklaşım

Bilgin Adalı'nın Çocuk Romanlarına Onomastik Açıdan Yaklaşım

Bilgin Adalı'nın Çocuk Romanlarına Onomastik Açıdan Yaklaşım

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786052584262

Adların kökeni ve anlamları ile uğraşan bilim dalı olan “Onomastik” özel adlar ve özellikle kişi adları bilimi olarak tanımlanır. Rus dilbilimcisi Kalinkin’e göre, edebi metindeki bazı onomastik birimlere, kendi anlam bünyesinde var olan nominatif işlev üzerine başka özel bir anlam da yüklenir. Böylece onomastik birimler metindeki tarihi, etnografik, konotatif ve diğer bilgilerden oluşan yapıyı daha etkili bir tarzda okuyucuya iletilmesine yardımcı olur (Kalinkin: 2006, 84, akt.Andaniyazova). Bilgin Adalı da çocuklara tarihi sevdirmeyi amaçlayan kitaplar yazmıştır.

Yazar özellikle Sümer, Mezopotamya kültürlerine göndermelerde bulunmuştur. Bu nedenle eserlerinde tarihsel kahramanların, kralların, tanrıların, tanrıçaların isimlerini kullanmayı tercih etmiştir. Sadece halkbilim ve dilbilim alanlarında dikkat çeken Onomastik’in bu çalışmada kurgusal metinlerde de varlığı tespit edilmiştir.

Çalışma kapsamında ise Bilgin Adalı’nın basit seçkisiz örneklem yoluyla on üç tane çocuk kitabı ele alınmıştır. Bu kitaplar; Zaman Bisikleti-1, Zaman Bisikleti-2 (Geçmişten Gelen Konuklar), Zaman Bisikleti-3 (Zamanda Kaza), Çatalhöyük Öyküleri-1 (Dünyamızın İlk Şafağı), Çatalhöyük Öyküleri-2 (Ateşin Çocukları), Çatalhöyük Öyküleri-3 (Bolluk ve Savaş), Atlantis’in Çocukları1-2-3, Genlerin Şifresi, Aninna’nın Serüvenleri-1 (Alev Kız Aninna), Aninna’nın Serüvenleri (Büyük Göç), Kralın Adaleti’dir. Kitaplar doküman taraması yoluyla incelenmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 70

Ebat : 11,5 x 18

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız