Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bir Askerin Anıları

Bir Askerin Anıları

Bir Askerin Anıları

8/10 - 14 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: İhsan Gürkan
Yayınevi :

Kastaş Yayınları

Hızlı Teslimat
18 Ekim
Standart Teslimat
19 - 21 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789752822115

“Hitlerin, tank savaşı uzmanlarının en ünlüsü olan Heinz Guderian, İkinci Dünya Savaşı'nda eşsiz ve alımlı bir rol oynamıştır. Almanya'nın şimşek hızıyla kazandığı başarıların altında yatan silahlar ve taktiği; daha açık bir deyimle, Polonya ve Fransa'da zaferden zafere götürdüğü, dünyaya korku saçan zırhlı birlikleri 1930'larda geliştiren Guderian'dır.

 

Guderian'nın davranışlarını koyu militarizm belirtileri olarak kınamak belki kolaydır. Ancak onun temel varsayımlarının askerlik hizmetinin bir zorunluğu olduğunu kabullenmek, daha akıllıca bir iştir.

 

Guderian, öyküsünü, Hitler ve Nazi Almanya'sının öteki baş yöneticilerini özetle, ama çok kapsamlı olarak inceleyen bir bölümle sona erdirmektedir. Bu bölüm, tüm bölümlerin en ilginç olanıdır.

 

Guderian'ın l941 yılında Rusya'nın derinliklerine doğru yapılan ileri harekât hakkındaki açıklamaları bu istila harekâtının bugüne dek bilinen en ayrıntılı belgelerini teşkil etmektedir.”

-Sir Liddell Hart-

 

Guderian, Almanya'nın özellikle Doğu Seferi'ni ve genellikle savaşı kaybedişinin bilimsel nedenlerini çok ilginç ifadelerle açıklamaktadır.

 

Yazarın Almanya'yı 12 yıl yöneten Nasyonal Sosyalist rejiminin başarı ve başarısızlıklarını kendine özgü biçimde tahlili ise Liddell Hart'ın belirttiği gibi, kitabın anıtsal bir değere ulaşmasının başlıca nedenlerinden biridir. Hitler ve yardımcılarının gerçek stratejik görüşten yoksun olmalarının ve hele Hitler'in tarihin öğrettiklerinden ders almamış bulunmasının Almanya hesabına nelere mal olduğunu, Guderian, çok açık bir dille anlatmaktadır.

 

Guderian, anılarında, İkinci Dünya Savaşı'nın gidişini kesin sonuçlu bir biçimde etkileyen Alman tank ve zırhlı birliklerinin, savaşın son iki yılında kaydettiği gelişmelere de yer vermekte, bu konuda çok önemli gözlemleri ortaya koymaktadır.

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 624

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Orijinal Dili : Almanca

Orijinal Adı : Erinnerungen Eines Soldaten

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 2

Kitap Hakkında

Askeri savaş veya anı anlatmıyor. 1890lardan 1945lere kadar uzanan arman ordusu savaş düzen ve jendi yonettigi savas ve stratejiyi anlatiyor

17.02.2019

Kitap hakkında yorumum

İkinci dünya savaşının nasıl ve neden bu kadar ağır kaybedildiğini bir çok yönden gözler önüne seren bir kitap. Şu ana kadar okuduğum en detaylı ikinci dünya savaşı kitabı diyebilirim. Direkt olarak savaşın içinde bulunan bir generalin hatıraları olması sebebiyle ve en yüksek rütbelere gelmesi sebebiyle de ikinci dünya savaşının özellikle kara kuvvetleri tarafında bir çok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz bir kitap. Kitabın sonunda Hitler ve Hitler'e yakın olan insanlarla ilgili kaleme aldığı görüşleri bence en dikkate değer kısmıydı.

12.07.2018

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız