Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bir Cinayetin Öyküsü

Bir Cinayetin Öyküsü

Bir Cinayetin Öyküsü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine Sınıfsal Bir Bakış

1/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İleri Kitaplığı

Standart Teslimat
01 - 07 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786058277946

“İ cinayetleri, “fıtrat” deil, 37 yıl nce iktidar sahipleri tarafından benimsenen neoliberal ekonomik modelin kaınılmaz sonucudur. Dr. Grcanlı, i cinayetlerinin “piyasanın ekonomik bir tercihi olduunu” ve “nceden tahmin edildiini” tespit ederken, cinayetin failini aıklamakta ve cesaretle tehir etmektedir.” – İsmail Saymaz - 


Elinizdeki bu kitaba bir ikinci baskı demek yanlı olacaktır. Tam anlamıyla gözden geçirilmi ve geniletilmi yeni basım tanımı sanırım en uygun tanım. Çünk yalnızca kapsam genilii deil, blmlendirme, ierikte ciddi gzden geirmeler ile yeni bir kitap gibi deerlendirilmesi daha uygun. Bir de tabii ki bir yazar olarak elinize aldıınızda daha iinize sinen “ite bu ilk kitabım” diyebileceim bir kitap oldu, o yzden elinizdeki bu kitabı ilk kitabım olarak deerlendiriyorum.


İşçi saı ve i gvenliinin tarihini kapsamlı bir ekilde birinci bömde ele almaya alıtım, zira tarihsel maddeci bakı aısını bu alana da oturtmak nemli. Her zaman kaynak olarak kullanılabilecek bir ek olarak, tarihteki en byk işçi lmlerini ve yine tarihten üç birbirinin hemen hemen aynısı rnei ele aldıım eki bu dnemselletirme ile birlikte okumanız iyi bir giri olacaktır. Sonrasında ise kavram tartımaları zerine (işçi saı mı, i saı mı gibi) hl bu alanda yapılan tartımalara deiniyorum. Üçünc blm belki de bakı aımızı en net hale getirmemiz gereken “kaza” ve “risk” kavramlarına odaklanıyor. Aslında kaza diye bir eyin olamayacaını iddia ediyor, “kaza”nın da sınıfsallıına vurgu yapıyor. Hemen ardından gelen blmde ise yzbinlerce işçinin lüm sonrasında hemen hemen her defasında benzer ekilde ileyen akla uygun hale getirme, merulatırma, sermayeyi aklama giriimlerine deinmeye alıtım. Paris kanalizasyon işçilerinin yaadıklarını da bu blme bir ek olarak tasarladım. Milyonlarca işçinin lmnn belki de yzde doksanından fazlasının sorumlusu olan, ama “kaza”lara oranla hep geri planda kalan, meslek hastalıkları ve bunlardan en ciddilerinden birisi olan silikozis beinci blm ve ekini oluturuyor.


Silikozisin tarihçesini okuduka, meslek hastalıklarının neden bu kadar gz ardı edildiini de grebiliyoruz. nsanlık tarihinin en gzel ve ileri adımı Ekim Devrimi ve Sovyetler Birlii’nin kurulması, ardından işçi saı ve i gvenlii alanında bugün bile ulaamadıımız noktaya birka on yılda ulaılmasını tam da meslek hastalıklarının tarihselliinin ardına koymak istedim blm yedide. Sonrasında ise artık kapitalizmin asli istihdam biimi haline gelmeye balayan taeron sistemi ile içi sagı ve i gvenlii arasındaki ilikiyi ortaya koymaya alıtım. Sekizinci blmde sıka dillendirilen “nlem almak demekten ucuzdur” anlayııyla hesaplamaya alıtım. Yaamımızın her alanına, sokaımızdan su kaynaklarımıza, ormanlarımızdan, her gn elenmeye birisiyle bulumaya gittiimiz mekanlara kadar her eyi bozan, yaanılmaz kılan ve ekonominin lokomotifi olarak tanımlanan inaat sektr ve i cinayetlerindeki roln dokuzuncu blmde ele almaya alıtım. Sonuncu bölm ise kısa, ama ilerde uzatılması, hatta kitabı yazılması gereken bir blm bence. Aydınlanma mcadelesi olmadan, laiklik olmadan işçi saı ve i gvenlii mcadelesi verilebilir mi sorusunu soruyor ve yanıtlamaya alııyor. Bu son bölm kaza ve risk kavramlarını tartıım üçünc blmle hatta sonraki sreleri ele aldıım drdnc blmle birlikte düşünmenizi, evrenizle tartımanızı isterim.


Bu kitap yazılmasa da olur diyebileceimiz, i cinayetlerinin yok oldugu, eit ve zgr bir lke umuduyla…


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.