Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Biz

Biz

Biz

Yayınevi :

İthaki Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786053751991

Aldoux Huxley, Ayn Rand, George Orwell, Kurt Vonnegut, Ursula K. Le Guin için açık esin kaynağı olan BİZ, ilk kez özgün dilden çevirisiyle okurların karşısında.

Herkesin numaralarla adlandırıldığı ve her an dinlenip gözetlendiği bir ülkede, Tek Devlet'in komşu gezegenlere yayılmak için yaptırdığı uzay gemisinin çalışmalarına katılan bir mühendis günlük tutmaktadır. Herkesin devlete yararlı ve iyi olmasının övgüsüyle başlayan günlük, yavaş yavaş mühendisin devletin başındaki İyilikçi'nin matematiksel, kusursuz düzeninin sorgulanmasına dönüşür. 

"Devlet kendini ve hedeflerini yaşatıyor, ama ölmeyi gönüllü olarak elbette kabul etmiyor o yüzden yeni şimşekler, fırtınalar, kasırgalar başlayacak. Böyledir bu yasa, sonsuza dek fırtına gibi bir 'd' ile taçlanan o yumuşak 'evrim' böyledir. Fırtınanın güçlü nefesi bu sayfalarda duracak." 
Yevgeni Zamyatin

"Zamyatin belli bir ülkeyi değil sanayi uygarlığının hedeflerini değerlendiriyor. Bu kitabın konusu aslında Makine'dir, yani insanın şişesinden düşüncesizce çıkardığı ve tekrar şişesine sokamadığı o cin." 
George Orwell

"Otomatik Piyano'yu yazarken olay örgüsünü gururla Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sından ödünç aldım, o da zaten gururla Yevgeni Zamyatin'in BİZ'inden ödünç almıştı." 
Kurt Vonnegut

"Yazılmış en iyi bilimkurgu kitabı. İyi, zeki ve güçlü bir kitap; duygusal açıdan sarsıcı ve teknik açıdan, bilimkurgunun metafor menzilini kullanma tarzıyla, o zamandan bu yana yazılmış birçok kitaptan çok daha ilerde." 
Ursula K. Le Guin

Ölmeden Önce Özgün Dilden Çevirisiyle Okumanız Gereken 1001 Kitap'tan biri.

(Tanıtım Bülteninden)

 

İlk Baskı Yılı : 2012

Baskı Sayısı : 7. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Kesinlikle İthaki

Eğer bu kitabı alacaksanız, kesinlikle İthaki'den alın. Gerek kapak, gerek akıcı çeviriyle cidden muazzam bir iş başarmışlar. Her neyse, bu kitabı ilk okuyuşumun ardından yeteri kadar anlamadığımı düşünüp hemen tekrar okumaya başlamıştım. Üzerinden tamı tamına 1 yıl geçmesine rağmen hâlâ tüm olay ve mesajları aklımda. Konu olarak bir bireyin ruhunun derinliklerine inmesi ve toplumdan sıyrılması, diyebilir kabaca. Hiç düşünmeden alınız. Dehşete düşmeye hazır olun.

24.05.2016

Beğenmedim

İdeolojik olarak çok şey anlatıyor olabilir ama okuduğumda aklımda kalan bir cümlesi bile olmayan, gereksiz yere beni yoran bir kitap oldu.

26.03.2016

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.