Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çanakkale Savunması Türk Cephesinden

Çanakkale Savunması Türk Cephesinden

Çanakkale Savunması Türk Cephesinden

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Emine Arzu Kayhan
Hızlı Teslimat
03 Haziran
Standart Teslimat
04 - 08 Haziran
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786059245135

Çanakkale Savaşı dünya savaş tarihi içinde başlangıcından bitimine çok özel yeri olan bir bağımsızlık savaşıdır. Bu kitapta, bu topraklar üzerinde yaşayan insanların ırk, renk, dil, din ve mezhep ayırt etmeden emperyalizme karşı verdikleri savaşın, başkaldırışın, ölüme kucak açarak boyun eğmemenin öyküsü çok uzaklardaki bir ülke yazarı olan Harvey Broadbent tarafından anlatılmıştır. Tamamen Türk arşivlerinden, Türk askerlerinin günlüklerinden ve Türk gazilerle yaptığı röportajlardan yararlanarak Harvey Broadbent tarafından hazırlanan bu eser, Türkiye'de Çanakkale Savaşı ile ilgili yayınlanmış diğer kitaplardan oldukça farklı ve ilgi çekici bir kitaptır.


 


Günümüzde hurafe masallarla Çanakkale Zaferini,  zaferin sahibi bu toprakların insanlarını, Mustafa Kemal ATATÜRK ve diğer silah arkadaşları olan Türk komutanlarının başarısını gölgeleme ve hatta yok sayma gayreti içine girenlerin suratlarına bir tokat gibi çarpan bu kitabı Kırmızı Yayınları olarak Türk okurlarına sunmaktan dolayı gurur duyuyoruz.


 


Bizler için yaşamlarının baharında toprağa düşmüş, bu toprağın insanları önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz.


-Kırmızı Yayınları-


 


Çok satan Gallipoli: The Fatal Shore (Gelibolu: Ölümcül Kıyılar) kitabının yazarından, ünlü Çanakkale Savaşı’nın “karşı tarafın gözünden” dramatik ve aydınlatıcı hikâyesi…


 


Türk arşivlerine engin erişimin bir sonucu olan Çanakkale Savunması (Defending Gallipoli) Türklerin Çanakkale’de verdiği reaksiyonu ve nasıl bir savunma yaptıklarını gözler önüne seriyor. Yazar ve Türk dili uzmanı Harvey Broadbent, resmî kayıtlardan, askerlerin kişisel günlüklerine ve mektuplarına kadar birçok materyali beş yıl boyunca inceleyerek Türk tarafının hikâyesini ortaya çıkarıyor.


 


Avustralya tarihindeki bu ünlü savaşı “karşı tarafın” bakışından görmek tüyler ürpertici ve betimleyici bir etkiye sahip. Bir cihat çağrısıyla başlayan kitap, askerleri hem vatanları hem de Allah adına savaşanlar olarak ele alıyor. Ancak aynı zamanda Türk askerinin duygularını ortaya çıkararak insani yönünü de sergiliyor. Sonunda Müttefiklerin onları tamamen yanlış anlayışından ve hafife alışından da bahsediyor. Çanakkale Savunması Çanakkale Savaşı tarihindeki büyük bir boşluğu dolduruyor.


-Melbourne Üniversitesi Yayınları-


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 14x21

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız