Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çarıklı Demokrasi

Çarıklı Demokrasi

Çarıklı Demokrasi

Yazar: Sedat Altaş
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051280813


1945 yılına gelindiğinde özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkisini çok derinden yaşamış önemli bir insan yığını vardı. Bir taraftan yoksulluğuna isyan eden köylü; öbür taraftan savaş yıllarındaki kazancını yatırıma çevirmeye çalışan burjuvazi, duygularını paylaşacakları bir ortam beklentisi içindeydiler.

1946 yılı Demokrat Parti'nin siyasi yaşama girdiği yıldı ve beklenen ortam bulunmuştu. Ancak hem köylü hem burjuvazi DP iktidarı için dört yıl daha bekleyecekti.
Çok tartışılan 1946 seçimlerinin ardından dört yıl boyunca Demokrat Parti bu grupların duygularına hitap etti ve 1950 seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı. On yıl boyunca da iktidarı hiç bırakmadı.

CHP, DP'ye oy verenler için "Çarıklılarla Kasketliler" tarzı küçümseyici bir tavır almış ancak Demokrat Parti'yi on yıl boyunca bu "Çarıklılar" iktidarda tutmuştur. Demokrat Parti bu süreçte, CHP iktidarı dönemindeki zor şartları en ücra yerlere giderek Türk halkının zihninde hep taze tuttu.

Demokrat Parti'nin son dönemi ne demokratik, ne toplumsal, ne de ekonomik açıdan parlaktı ancak ne olursa olsun, "Çarıklılar" DP'ye oy vermeye devam ediyorlardı. 27 Mayıs Darbesi olmasaydı DP'yi halk devirir miydi acaba?
Bu kitapta 1946-1960 yılları arasında Türkiye'nin şahit olduğu Çok Partili Yaşam sürecini, bu dönemdeki seçkinlerle çarıklıların çekişmesini, son on yılda ise çarıklıların iktidarda kalma mücadelelerini bulacaksınız.Sayfa Sayısı: 159

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: İkinci Adam Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

fena değil

dönem ile alakalı çarpıcı bilgiler edinebileceğiniz bir kitap ayrıca dili ağır değil.

15.05.2019

Güzel

Güzel bir kitap olmuş. Döneme karşı özel ilgisi olmayan insanları bile sıkmayacağını düşünüyorum. Tavsiye ederim...

15.07.2011

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız