Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ceza Muhakemesi Kanunu 3 Cilt Takım

Ceza Muhakemesi Kanunu 3 Cilt Takım

Ceza Muhakemesi Kanunu 3 Cilt Takım

Yazar: Osman Yaşar
Yayınevi :

Seçkin Yayıncılık - Hukuk Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789750249297

Ceza Muhakemesi Kanunu, soruşturmanın başlamasından hükmün kesinleşmesine kadar geçen aşamada yapılacak her türlü işlemin insan haklarına uygun yürütülmesi amacıyla kabul edilmiş temel bir kanundur. İnsan haklarını ihlal etmeden yürütülen bir soruşturmada delillerin toplanması, toplanan delillerin iddiaya dönüştürülerek davaya konu edilmesi, davaya dayanak olan delillerin ise aleni ortamda tartışılması, ortak akıl yürütmelerle sonuca bağlanması için her şeyden önce sürece katılan kişilerin eşit haklarla donatılmış olması, aktif katılımlarının sağlanması ile mümkün olabilir. Ceza davasının başındaki iki olasılığa dayanan kuşkunun yenilmesi ancak diyalogla sağlanabilir. Diyalogun garanti ettiği eşit şartlarda serbestçe tartışabilme imkânı, başlangıçtaki kuşkunun ortadan kaldırılarak iddiaya konu eylemin olduğunun ya da olmadığının kanıtlanmasının garantisidir. Bu sonuçta yenilen ne savunmadır ne de iddiadır. Davanın başındaki kuşku, ortaklaşa katkı ile yenilmiş, ortak bir sonuca ulaşılmıştır.

Bir soruşturma/kovuşturmanın, adalet ilkelerine uygun yürütülerek sonuçlandırılması, sadece CMK maddeleri ve bu maddelerin Yargıtay tarafından açıklanan anlamının bilinmesi/uygulanması ile sağlanamaz. Evrenselleşmiş yargılama normlarına ilişkin başta AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kararları olmak üzere farklı kaynaklardan beslenmek gerekir. Çalışmamızın sekizinci baskısında, hukukçulara, maddelerin anlam ve uygulamasına dair geniş bir perspektif sunmaya gayret ettik. Sekizinci baskı, maddelerin bağlantılı olduğu diğer kanunlar, yönetmelikler, genelgeler, madde gerekçeleri, Yargıtay, AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile zenginleştirilerek okuyucunun daha çok görüşe kolayca erişebilmesine olanak sağlayacaktır.

 

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

Madde Metinleri

Gerekçeler

Açıklamalar

Genelgeler

Yargıtay Kararları

AİHM Kararları & Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Kararları

1412 Sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (Yürürlükte Bulunan Hükümleri)

Karşılaştırma Tabloları

I. Cilt Madde 1 – 138

II. Cilt Madde 139 – 232

III. Cilt Madde 233 – 335

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 4408

Ebat : 17 x 25

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 8. Basım

Medya Cinsi : Ciltli

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız