Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çıkarsamalı İstatistik
Çıkarsamalı İstatistik

Çıkarsamalı İstatistik

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
25 Ocak - 30 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786051331638

Çıkarsamalı İstatistik Kitap Açıklaması


İstatistik bilimini oluşturan istatistik konularının tek bir kitapta toplanmasının sayfa sayısını arttırması nedeniyle okuyuculara kullanım zorluğu getireceğini düşündüm. Öte yandan, istatistik konularının iki kategoride incelenebileceği olanaklı olduğundan istatistik kitabının, Tanımlayıcı İstatistik ve Çıkarsamalı İstatistik olmak üzere iki kitap halinde yayımlanmasının kullanım açısından daha uygun olacağına karar verdim. İki kitap toplam olarak 14 bölümden oluşmaktadır. İstatistik kitabının ilk yedi bölümünde genel olarak tanımlayıcı istatistik, geri kalan yedi bölümünde ise istatistiksel çıkarsama kapsamında yer alan konular incelenmiştir. Öte yandan her iki istatistik kitabında da Türkçemize giren istatistik terimlerinin yabancı dillerden alıntı olanlardan kaçınmaya ve dilimizin kurallarına uygun olarak türetilmiş olanları kullanmaya özen gösterilmiştir. Bu nedenlerden dolayı "Tanımlayıcı İstatistik" ve "Çıkarsamalı İstatistik" kitapları gerek kapsam gerekse dil açısından diğer istatistik kitaplarından farklılıklar göstermektedir.

318 sayfa olan Tanımlayıcı İstatistik kitabının birinci bölümünde istatistik bilimi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Kitabın ikinci bölümünde olasılık kavramlarından, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde verilerin özetleme yolları, merkezi eğilim ve dağılım ölçüleri anlatılacaktır. Daha sonra bu kavramların olasılık kavramları ile birlikte, beşinci bölümde genel olarak olasılık dağılımları, altıncı bölümde ise teorik olarak var olan özel olasılık dağılımları üzerindeki etkileri ile birlikte dağılımları tanıtılacaktır. Yedinci bölümde ise teorik olarak var olmayan ancak istatistiksel hesaplamalar için büyük önem taşıyan türetilmiş dağılımlar açıklanmıştır.Sayfa Sayısı: 292

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.