Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Cumhurbaşkanlığı Krizi ve Yarı Başkanlık

Cumhurbaşkanlığı Krizi ve Yarı Başkanlık

Cumhurbaşkanlığı Krizi ve Yarı Başkanlık

Türkiye'de Rejim Sorunu

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
06 - 08 Şubat
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944271028


"Devleti temsil eden cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle, 'dengeleyici' yetkileri 'icrai' niteliğe dönüşebilir. Güçlü yetkilere doğrudan halk istenciyle seçilmenin vereceği manevi gücün eklenmesi, cumhurbaşkanını siyasal sistemin egemen öğesi yapar."

Halkın seçtiği cumhurbaşkanının, seçimle işbaşına gelen yasama organı ve yürütme organının siyasal kanadı ile aynı siyasal düşünce ve görüşte olması dengelenemez bir iktidar gücü yaratılmasına; tersi çekişmelere, devlet otoritesinin zayıflayıp bölünmesine neden olabilir."
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer

"...genel oyla seçilen bir cumhurbaşkanı sayesinde yürütme, ülke yönetiminde büyük ölçüde kuvvetlenmiş olur. Hem de demokrasiye en yakışır biçimde: Seçmen iradesine dayanarak, birtakım baskı gruplarının ve/veya zinde kuvvetlerinin marifetiyle değil. (...) Dünya ekonomisinin globalizasyonu bu globallik içinde Türkiye'nin yer alması, Türkiye'yi gelişen teknik yapıların etki alanına sokuyor, soktu.. bunları dengelemek için genel oyun yansıması olan yurttaş çoğunluğunu temsil eden bir cumhurbaşkanına ihtiyaç olduğu kanaatindeyim.
Nur VerginSayfa Sayısı: 220

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Paydos Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız