Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Cumhuriyet Dönemi Belediyecilik Kanunları ve Yerel Seçimleri

Cumhuriyet Dönemi Belediyecilik Kanunları ve Yerel Seçimleri

Cumhuriyet Dönemi Belediyecilik Kanunları ve Yerel Seçimleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İmaj Yayıncılık

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055339715

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra devletin yeniden modellenmesi için önemli çalışmalar içerisine girilmiştir. Bu çalışmaların tamamı hem bir gereklilik hem de bir ihtiyaç çerçevesinde değerlendirilebilmektedir. Bu gereklilik ve ihtiyaç kapsamında çok sayıda kanuni düzenleme(ler) yapılmış ve devletin sağlam temeller üzerine oturtularak geleceğe güven içerisinde taşınmasına çalışılmıştır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için belediyecilik alanında da çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar tek seferlik bir uğraş olmaktan daha fazla anlamı ifade etmektedir. Bir diğer ifadeyle belediyecilik tek bir kanun ile uygulanabilecek bir faaliyet türü değildir. Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmelerin ışığı altında kanunlar güncellenmiş, yeni kanunlar çıkartılmış ve belediyeleri yakından ilgilendiren alanlar için ayrı kanunlar yapılmıştır. Bu kitabın amacı da bu kadar geniş bir alana yayılan kanunları bir araya getirerek incelemektir.


İncelenen kanunlar kabul edildikleri değil, yürürlüğe girmiş oldukları tarihler temel alınarak ifade edilmişlerdir. Dolayısıyla kitapta incelenen kanunların Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldukları tarihleri temel alınmıştır.


Çalışma içerisinde incelenen bütün kanun maddeleri yoruma tabi tutulmuş ve kanun maddelerinin tırnak içerisinde doğrudan alıntı yapılmadığı durumlarda ise okuyucunun kanun hükümlerini kolay bir biçimde anlayabilmesi amacıyla ilgili cümleler yeniden kurulmuştur. Bu yöntemden beklenen sonuç okuyucuyu sıkmadan ve okuma akışını bozmadan kanun maddelerinin hedefinde yer alan sonucu okuyucuya aktarabilmektir. Yazılan her kanun maddesinin ortaya çıkarttığı mutlak bir hüküm vardır. Bu çalışmada yapılmak istenen kanun maddesinin hükmünü en sade bir biçimde okuyucuya iletmektir. Çünkü başta öğrenciler olmak üzere konu ile ilgilenen diğer kişiler yalnızca kanun maddelerini okumaktan hoşlanmayabilmektedirler. Bununla birlikte kişiler ister öğrenci ve isterse de devlet görevlisi olsun kanun maddelerinin hükümlerini öğrenmek zorunluluğu içerisindedirler. Bu kitap öğrenme zorunluluğunu ezberleme yöntemini kullanarak değil, okuduğunu kendi kendine anlayabilme özelliği ile yerine getirtmeye çalışmaktadır. Aksi takdirde ezberleme yöntemi ile alınan yolun bir noktada tıkanacağını tahmin etmek zor değildir.


İncelenen kanunların bütün maddeleri değerlendirmeye alınmamıştır. Bunun en önemli sebebi hedef kitleye, ilgili kanunun varmak istediği sonucu en kısa yoldan aktarabilmek isteğidir. Bütün maddelerin tek tek incelendiği bir yöntemin belirlenmesi durumunda yalnızca sayfa sayısı çoğalacak ve kanunun mutlak sonucunun anlaşılması zorlaşabilecektir. Bu sebepten dolayı benimsenen yöntemin daha işlevsel olduğu inancı içerisindeyiz.


Kitap içerisinde Cumhuriyet döneminde belediyeler ile ilgili çıkartılan kanunlar incelenmiş durumdadır. Bu noktada belirtilmesi gerekir ki diğer yerel yönetim birimleri hakkında çıkarılan kanunlar inceleme dışında tutulmuş ve bir takım kanunlar ise belediyeleri ilgilendirmelerine rağmen daha önceden incelenen kanunlar üzerinden ekleme ve çıkarma yaptıkları için bağımsız bir kanun olarak değerlendirilmemiş ve incelemeye konu edilmemişlerdir.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 292

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız