Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


D'Alembert Prensibi
D'Alembert Prensibi

D'Alembert Prensibi

Yayınevi : Hitkitap
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944198158

D'Alembert Prensibi Kitap Açıklaması


"Beni asla hayal kırıklığına uğratmayan en sevdiğim
üç dört çağdaş yazardan biri; çok zeki, çok eğlenceli ve çok özgün bir yazar."
Jonathan Coe

Andrew Crumey 1961 yılında Glasgow'da doğdu. Londra'da, Imperial Kolej ile Standrews Üniversitesi'nde kuramsal fizik ve matematik okudu. Her iki konuda da üstün başarı madalyası altlı ve birincilikle mezun oldu. Ardından Leeds Üniversitesinde doğrusal olmayan dinamikler üzerine doktora sonrası araştırmasını yürüttü. 1992 yılında, şu anda karısı ve iki çocuğuyla birlikte yaşadığı, Newcastle'a yerleşerek dört yıl lise öğretmeni olarak çalıştı, daha sonra Scotland on Sunday gazetesinin edebiyat editörlüğünü yapmaya başladı ve 2006 yılında Norlhern Rock Foundation Yazarlar ödülü'nü kazanana dek bu görevini sürdürdü.

İç içe geçmiş üç hikâyeden oluşan bu kitap aslında D'Alembert'in, Diderot ile birlikte üç ana başlık altında -Hafıza, Akıl ve Hayal Gücü- tasnif ettiği ünlü Ansiklopediye gönderme yaparak ilerler.

Kitaba adını da veren ve Hafıza'yi temsil eden ilk öyküde, on sekizinci yüzyıl Fransız matematikçisi Jean Le Rond D'Alembert'in, Julie de L'Espinasse'a duyduğu karşılıksız tutku anlatılır; bütün romanın da temel çıkış noktasıdır bu aşk. Teorik matematikteki üstün başarısı aşk karşısında yok olup giden gerçek bir tarihi figürün kurmaca hatıralarına tanık oluruz. Aklı temsil eden ikinci bölümse Magnus Ferguson'un Güneş Sistemi'ne temellenir; mantık ve felsefeye çeşitli yaklaşımları ele alan çılgınca, çok eğlenceli bir çıkmaz sokaktır burası. Hayal Gücü'nü temsil eden "Rreinsadt'dan Öyküler" başlıklı son bölümdeyse, hikâye anlatıcı Pfitz girer devreye. D'Alembert'in kendi trajik öyküsüne göndermeler yapan bu hikâyeler, bizi her şeyin başlangıcına, altta yatan temel ilkeye götürür.

Calvino ve Borges'le kıyaslanan, daha ilk romanıyla Saltire En İyi Roman Ödülü'nü alan, İngiltere'nin en prestijli ödüllerinden Northern Rock Foundation Writers Ödülü'ne layık görülen, kendi kuşağının en önemli temsilcilerinden sayılan İskoç yazar Andrew Crumey, üç parçalı tarihi romanı D'Alembert Prensibinde gerçek kişi ve olaylarla örülü kurmaca bir öyküyle büyülüyor okurlarını.Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Hitkitap

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.