Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dede Korkut Kitabı

Dede Korkut Kitabı

Dede Korkut Kitabı

Tam Metin

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Kapı Yayınları - Edebiyat Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055147402


Dede Korkut Kitabı, Batı Türklerinin aslını oluşturan Oğuzların yaşamlarını anlatır. Yazarı Türk milleti, konusu Türklerin yaşamıdır. Üslup açısından son derece coşkulu bir ifadeye sahip olan Dede Korkut Kitabı'nda nazım ve nesir iç içe geçer. Tabiat unsurları daima ön plandadır. Belli bir coğrafyada Oğuzların sürdürdüğü hızlı bir yaşam tarzını ortaya koyarken aynı zamanda onların ahlak anlayışları, töreleri ve inançları hakkında da bugüne kalan bir belge işlevini görür.

Dedem Korkut gelip neşeli havalar çaldı, gazi erenlerin başına ne geldiğini söyleyiverdi: "Hani dediğim iyi erenler, Dünya benim diyenler, Ecel aldı yer gizledi, Fani dünya kime kaldı? Gelimli gidimli dünya, Son ucu ölümlü dünya, Akıbet, uzun yaşın ucu ölüm, sonu ayrılık."

Dua edeyim Hanım: "Ölüm vakti geldiğinde arı imandan ayırmasın. Ak sakallı babanın yeri cennet olsun. Ak zülüflü ananın yeri cennet olsun. Kadir Mevla seni namerde muhtaç etmesin. Ak alnında beş kelime dua kıldık, kabul olsun. Âmin âmin diyenler, Tanrı'nın cemalini görsün. Derlesin toplasın, Günahınızı Muhammed Mustafa'ya bağışlasın. Hanım hey!.."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 180

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kapı Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.