Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Demokrasiden Darbeye - Babam Adnan Menderes
Demokrasiden Darbeye - Babam Adnan Menderes

Demokrasiden Darbeye - Babam Adnan Menderes

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Doğan Kitap
Standart Teslimat
26 Haziran - 01 Temmuz
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786050903515

Demokrasiden Darbeye - Babam Adnan Menderes Kitap Açıklaması


Aydın Menderes ölümünün 50. yılında babası Adnan Menderes'i anlatıyor.

Nehir söyleşi formatında olan kitap, Taha Akyol'un Aydın Menderes'e sorduğu sorularla biçimleniyor. Oğlunun dilinden Adnan Menderes'in hayat hikâyesiyle başlayan kitap özellikle Demokrat Parti'nin 1950 yılında iktidar olmasından Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilmesine kadarki dönemi ayrıntılarıyla ele alıyor.

Adnan Menderes ve DP iktidarı konuşulurken, bu süre zarfında Türkiye siyasetinde yaşanmış birçok önemli olay da gündeme getirilip bağlamına yerleştiriliyor. DP-CHP ilişkileri, dış politika, ekonomi alanında gelişmelerin yanı sıra adım adım 27 Mayıs İhtilali'ne giden olaylar (9 Subay Olayı, Tedbirler Kanunu, 28 Nisan Öğrenci Olayları vs.) tartışılıyor.

Aydın Menderes, Taha Akyol'un ayrıntılı sorularını, bizzat işittiği veya tanık olduğu anekdotlarla ve sonradan yazılmış hatırata dayanarak yanıtlıyor; olayların iç yüzünü anlatmaya ve bu dönemi anlamlandırmaya çalışıyor. Taha Akyol ve Aydın Menderes,"27 Mayıs İhtilali önlenebilir miydi?" sorusunun yanıtını arıyorlar. Ayrıca bu ihtilalin Türkiye siyasetindeki ve Türkiye'deki demokrasinin gelişmesindeki uzun vadeli etkilerini konuşuyorlar.

Kitap bir yandan siyaset adamı ve baba olarak Adnan Menderes'i daha yakından tanımak, diğer yandan da Türkiye tarihinin çok önemli bir dönemini anlamak açısından değerli bir çalışma.Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.