Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Deniz Mecmuası Dergisi Sayı 2

Deniz Mecmuası Dergisi Sayı 2

Deniz Mecmuası Dergisi Sayı 2

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Kırmızı Kedi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786035199


Yeni Deniz Mecmuası'nın 2'nci sayısı Nâzım Hikmet'in "Hasret" adlı şiiriyle açılıyor. Kapak konusu ise Sargun A. Tont'un kaleme aldığı "Okyanusların Bilimsel Keşfi".

Derginin dosya konusunda Feridun Andaç ve A. Ömer Türkeş'in imzası var. Andaç ve Türkeş Yaman Koray'ın edebiyatında "deniz"i inceliyor. Selim İleri, Edgar Allan Poe'nun yazdığı son şiir Annabel Lee ve o deniz ülkesine kavuşmak hayalini anlatıyor.

Emin Nedret İşli'nin arşivinden hazırlanan "Albüm" sayfalarında ise "Dünden Bugüne Deniz Mecmuaları" ele alınıyor. Gökhan Akçura "Deniz Hamamlarından Plajlara"da denize girme hikâyemizi anlatıyor.

Dergide yer alan diğer konu başlıkları ve yazarlar şöyle:
Deniz Tarihinin Merkezine Seyahat (Burcu Aktaş), Theodosius Limanı'nda Batmış Bir Ticaret Teknesinin Geri Dönüş Hikâyesi (Işıl Özsait-Kocabaş), Ezelî Hava ve Su (Marguerite Yourcenar), Deniz Dilimiz ve Kültürü (Mustafa Pultar), Kuvayi Milliye Donanması (Cem Gürdeniz), Siyah Kuğu (Deniz Irak), Tarihsel Örneklerle Kanal İstanbul Tehdidi (Emin Özsoy), Dalgalar ve Köpükler (Enis Batur), Karadan Denize Adanan Bir Düşte Yolcu Olmak (Sitem Ateş), Gemiler Batarken Denizin Canı Yanar mı? (Savaş Karakaş), S/S Millet'in Batışı ve Karadeniz'de Korunaklı Liman Sorunu (Murat Koraltürk), Balık Tüketimini Özendirme Politikaları (Kerem Coşkuner), Sergüzeşt-i Kalamar (Evren Ertür), Deniz Humması'nın Çağrısı (Artun Ünsal), Piri Reis'ten Denizcilere Öğütler (Cevat Ülkekul), İstanbul'daki Balıkçı Ailelerinde Halk Hekimliği (Ezc. Vildan Özkan Göksoy), Müfid Necdet Deniz ve Denizcilik Bayramı (Emin Nedret İşli), Büyükada'nın Tek Kitapçısı: Ksidas (Burak Kuru), Mağribi Korsanlar ve Garp Ocakları (Caner Şaka), Türk Sinemasında Süreyya Plajı (Tunca Arslan), Gemilerin Gaz Pedalı: Makine Telgrafı (Ali İbrahim Kontaytekin), Boğaziçi'nde Şirketi Hayriye (Ali Cemal), 18.yüzyılda Avrupa Denizciliği (Nejat Tarakçı)
(Tanıtım Bülteninden)


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Kedi

Sayfa Sayısı : 200

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız