Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dernekler Hukuku

Dernekler Hukuku

Dernekler Hukuku

Yazar: Ömer Aykul
Yayınevi :

Seçkin Yayıncılık - Hukuk Kitapları Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789750253355

Bu kitapta, derneklerin kuruluşundan feshine kadar bütün işlemlerinde dernek kurucusu, üye ve gönüllüleri ile derneklere danışmanlık yapacak avukatlara destek ve bir başucu kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Kuruluştan feshe kadar, kuruluş, üyelik, organlar, görevleri seçim sistemleri, mali işlemler, bağış, yardım alma, fesih ve tasfiye ile şube ve temsilcilik konuları dâhil bütün iş ve işlemler; Türk Medeni Kanunu, Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri ile birlikte akıcı bir sıra izlenerek incelenmektedir.


 


Dernek çeşitleri ve özellikle spor kulüpleri ve yabancı dernekler, dernek üst kuruluşu olan federasyon ve konfederasyonlar ile yine derneklerin öncülüğünde kurulan platformlar da ayrıntılı olarak incelenmektedir.


 


Kitap, derneklerin mali işlemlerini, vergisel sorumluluklarını, defter ve kayıtlarını, kamu yararı statüsünün kazanılma ve kaybedilmesi halleri ile bu statünün derneklere kazandırdıkları, dernek iktisadi işletmesi ve diğer ortaklıkları, sandık ve lokal işletmeleri oldukça ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Derneklerle ilgili önemli davalar, dava koşulları ve örnek kararlar yine kitapta mevcuttur.


 


Bu kitabın ikinci kısmında ise; gündemde olan gönüllülük hukuku incelenmektedir. Kitap, sivil toplum kuruluşu ve gönüllü kuruluş kavramlarının mukayeseli analizini yaparak en doğru hukuksal kavram olarak "Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşu"nu işaret etmektedir; ayrıca derneklerin en büyük sorunu olan "kaynak geliştirme" konusu da hukuksal yönüyle değerlendirilmektedir.


 


Kitapta Bulunan Konu Başlıkları


-Kuruluşundan Feshine Dernekler, Organları ve Yönetimi


-Dernek Türleri, Spor Kulüpleri, Yabancı Dernekler


-Platformlar, Federasyon ve Konfederasyonlar


-Kişisel Verilerin Korunması, Kamu Yararına Çalışma


-Derneklerde Mali İşler, Kayıtlar, Sandık ve İktisadi İşletme


-Derneklerin Eğitim, Yurt ve Lokal Faaliyetleri


-Dernek Davaları


- Örgütlenme Hakkı ve Gönüllülük Hukuku


-Gönüllü Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşları


-Gönüllü Kuruluşlarda Kaynak Oluşturma Hukuku


-Şirketler ve Sosyal Amaç


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 344

Ebat : 16x24

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız