Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dersim Dersim

Dersim Dersim

Dersim Dersim

Bir Yüzleşme Hikayesi

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Cafer Solgun
Yayınevi :

Timaş Yayınları - Düşünce Dizisi

Hızlı Teslimat
07 Temmuz
Standart Teslimat
07 - 11 Temmuz
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786051143101


'O gün askerler köye gelip 30-40 kişiyi götürdüler. Bize 'Sizi sürgüne göndereceğiz' dediler. Sürgüne götürdüklerini zannedip önlerine düştük. Harçik suyu kenarında bulunan Taxtıkal mıntıkasına götürdüler. Karanlık çökmek üzereydi, karşımıza dört tane ağır makineli silah kurdular. Sonra hepimizi taramaya başladılar. Bu tarama sırasında yanımda annem, babam, iki kız kardeşim ve erkek kardeşim vardı. Ben o sırada elimi, kız kardeşimin başına koymuş tutuyordum. Kurşun kız kardeşimin başından geçti ve kafatası parçalandı, benim de sağ elimin orta iki parmağı koptu, bayılmıştım.' Bego Polat, Katliamın Tanıklarından.

Cumhuriyet tarihi bugüne değin bir 'resmi ideoloji' mantığı içinde, bizlere bir 'medeniyet projesi' olarak öğretildi. İçyüzünde acı, kan ve katliam olan bu 'medeniyet projesine' karşı çıkanlar, 'gerici, feodal ve yok edilmesi gerekenler' idi.

Dersim bu medeniyet projesinin ötesinde 'ameliye' yapılan en kanlı yer oldu. Çünkü Dersim, 'çıbanbaşı' idi. Peki onların bir tarihleri yok muydu? Kültürleri? Dilleri? İnançları? Acıları ya da sevinçleri?

Kendisi de Dersimli olan Türkiye'nin önde gelen Kürt-Alevi aydınlarından Cafer Solgun; tarihi, kültürü, coğrafyasıyla Dersim'i ve cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı Dersim 38'i anlattı.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

tavsiye ediyorum

yazar her ne kadar kalemini subjektif şekilde kullanmış olsa da okurken "bi zahmet subjektif olsun zaten"  diyorsunuz

26.03.2015

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.