Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Devlet Ana
Devlet Ana

Devlet Ana

7/10 - 15 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kemal Tahir
Yayınevi : İthaki Yayınları
Standart Teslimat
16 Haziran - 21 Haziran
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789752731332

Devlet Ana Kitap Açıklaması

'Devlet Ana', Osmanlı kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü üve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'iin en önemli romanı olarak gösterilen 'Devlet Ana', onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır. 


"Kemal Tahir, tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem 'mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilirmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik 'Devlet Ana'da en yüce noktasına erişmiştir. Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir." 
- Selahattin Hilav-


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2005

Yorumlar 4
TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kemal Tahir'in en önemli eseri ama okunması zor gibi

Osmanlı İmparatorluğu’nun aşiret dönemine ilişkin yaşam tarzı, gelenekleri ve görenekleri ile beylik döneminin yükselmesi sırasında yaşayan tarihi kişiliklere yer verilmiştir. Kemal Tahir’in en önemli eseri olarak kabul edilmektedir.

26.05.2014

Zamanına göre

Bu kitap zamanına göre değerlendirilmeli bence. O dönemin edebiyat anlayışına göre iyi olabilir. Ama biraz fazla Batı edebiyatı okumuş biri olarak eh deyip 7 puan verdim. Yine de okunmalı, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri. Bunu okumadan Türk Edebiyatını biliyorum diyemeyiz.

30.10.2013

felaket

Hayatım boyunca okuduğum en kötü kitaplardan biriydi, okuyanlar içinde beğenenlerin de olmuş olması çok şaşırttı.

03.11.2012

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.