Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 2

Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 2

Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 2

8/10 - 17 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İş Bankası Kültür Yayınları - Tarih Dizisi

Standart Teslimat
04 - 10 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786053320890


Halil İnalcık Devlet-i 'Aliyye'nin ilk cildinde, Osmanlı Devleti'nin bir beylikten güçlü ve köklü bir imparatorluğa dönüşümünün öyküsünü konu ederek geniş kitlelere ulaştı. Okuyucuların merakla beklediği ikinci cildin konusu, imparatorlukta padişahlık otoritesinin yok oluş sürecinde çeşitli odakların iktidarı ele geçirmek için verdiği mücadele…
Halil İnalcık, dönemin tarihçilerinin "tagayyür ve fesad", yani bozuluş ve kargaşa olarak adlandırdıkları bu durumu, o çağın kaynaklarından ve az bilinen arşiv belgelerinden de yararlanarak günümüz okuyucusu için anlatıyor, yorumluyor.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 544

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 502

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Tagayyür ve Fesâd Devri'nin Resmi

Tarih ile ilgilenen herkesin rahatlıkla okuyabileceği, objektif fikir edinebileceği bir başucu kitabı. Halil İnalcık Hoca'nın muhteşem yazımı, okuyucunun parçaları birleştirerek bütünü görmesine olanak sağlıyor. Yer yer bize hikâye gibi gelen orijinal belgelerden alınan parçalar da kitaba ayrı bir tat katıyor. Onlardan küçük bir örnek: O sırada Hâfız Ahmet abdest almış, bekliyordu. "Padişahım bin hafız yoluna feda, beni şehid etsinler" deyip, duasını okuyup zorbalara teslim oldu...(sf.205)

16.07.2014

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.