Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dil ve İdea

Dil ve İdea

Dil ve İdea

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055976293

Ad nedir? Adın adlandırılanla ilişkisi nedir? Adlandırılmanın bir “doğa”sı var mı? Adların “doğruluğu”ndan söz edilebilir mi? Adları veren kim? Kutsal/köken dil hangisi?
 
Platon’un Kratylos adlı diyalogu hakkında söylenmemiş söz kaldı mı? Dili sorunsallaştıran hemen her düşünürün binlerce yıldır temas etmek zorunda kaldığı bu metin hakkında yeni bir söz söylenebilir mi? Metnin yorumcuları şimdiye kadar Platon’un ya doğalcı ya da uzlaşmacı olduğunu iddia ettiler; üçüncü yolcular ise onun ne doğalcı ne de uzlaşmacı olduğunu. Gökdemir İhsan’ın Dil ve İdea adlı kitabı ise bir dördüncü yolun imkânlarını soruşturuyor, Platoncu özgün bir dil felsefesine ulaşmaya çalışıyor.
 
Platon’un varlık ve bilgi hakkındaki görüşlerini idealar bağlamında gözden geçirmekle işe başlayan bu metin, binlerce yıldır kimselerin göremediği bir görüşe ulaşmaya değil,haklarında söylenmemiş söz kalmayan bu kavramları, üstlerine yüklenmiş bu devasa anlam kompleksinin altından çıkarmaya, metin merkezli daha yalın bir anlama kavuşmak amacıyla tasrih etmeye çalışıyor. Ek bölümde ise Müslüman dilbilimcilerin dilin kökeni hakkındaki tartışmalarını özetleyip bu verilerle Platon’un hem dil hem de ruh anlayışının uyuşma imkânlarını gözden geçiriyor.

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 15 x 20,5

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.