Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dini, Tarihi, İdeolojik Boyutlarıyla İslamcılık

Dini, Tarihi, İdeolojik Boyutlarıyla İslamcılık

Dini, Tarihi, İdeolojik Boyutlarıyla İslamcılık

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

A Kitap

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786056339080


İslamcılık, dünden bugüne, beşeri bilimlerin merkezinde yer alan en tartışmalı konulardan biri olmuştur. Ancak, konuya ilişkin çalışmaların neredeyse tamamının, İslam'ın siyasallaşması olarak ele aldıkları İslamcılığı; siyasal anlamda salt bir ideolojiyle, tarihsel anlamda ise bir akım olarak ortaya çıktığı dönemle sınırlayan bir yaklaşım içerisinde oldukları görülür.

Muhittin Bilge bu çalışmasında, sadece bir ideolojiye indirgenemeyeceğini vurguladığı İslamcılığı, birbiriyle irtibatlandırdığı üç boyutta ele almakta; İslamcılığın bir akım olarak tezahür ettiği dönemle sınırlı tutulmasının yanlışlığına dikkat çekerek, onun, bir olgu olarak, neredeyse İslam tarihiyle yaşıt bir mahiyeti içkin olduğunu, oldukça sağlam temellendirmelerle ortaya koymaya çalışmaktadır.

Bu çalışmanın bir başka özelliği ise; bugüne kadar İslamcılık üzerine çalışan insanların kahir ekseriyetle üzerinde ittifak ettikleri "İslamcılığın modernliğin ürünü olduğu" görüşünün, yazar tarafından tartışmaya açılarak eleştiriye tabi tutulmasıdır.

Tüm bu mülahazalarla, İslamcılık meselesini alışılagelmiş klişeler dışında ele alan bu çalışmanın, sadece teoloji ve beşeri bilimlerle ilgili araştırmacılar değil, konuya ilgi duyan bütün okurlar için yeni ufuklar ve tartışmalar ortaya koyacak bir özgünlüğe sahip olduğunu belirtmek gerekmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 118

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: A Kitap

Sayfa Sayısı : 118

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız